Translate my BLOG

wtorek, 30 marca 2021

Cognex Corporation (CGNX)

Inwestowanie w technologię wizyjną
30.03.2021

Cognex Corporation to spółka, która działa w segmencie technologii wizyjnej, jest dostawcą produktów wizyjnych, które przechwytują i analizują informacje wizualne w celu automatyzacji zadań, głównie w procesach produkcyjnych, w których wymagana jest wizja. Produkty wizyjne firmy są wykorzystywane do automatyzacji produkcji i śledzenia poszczególnych elementów, takich jak telefony komórkowe, butelki aspiryny i opony samochodowe, poprzez lokalizowanie, identyfikowanie, sprawdzanie i mierzenie ich podczas procesu produkcji lub dystrybucji. Produkty Spółki obejmują oprogramowanie wizyjne, systemy wizyjne, czujniki wizyjne i produkty do identyfikacji (ID). Jej produkty obejmują zarówno zintegrowane czujniki wizyjne, jak i systemy oparte na komputerach osobistych (PC) dla użytkowników.


Spółka założona została w 1981 roku, jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 13,75 mld. $ i zatrudnia w sumie 2055 pracowników. Fundamentalnie radzi sobie całkiem dobrze - mamy relatywnie wysoką stabilność finansową. Przychody w 10 letnim ujęciu rosły średnio 10,8% rocznie, a w 5 letnim ujęciu 12,5% rocznie i również zysk netto w długim ujęciu rośnie. W krótszym ujęciu (ostatnie trzy lata) mieliśmy delikatnie pogorszenie wyników finansowych, mimo tego długoterminowy obraz pozostaje optymistyczny. 


Według szacunków analityków spółka wróci do rosnących wyników finansowych i zysk netto w ciągu kolejnych trzech lat ma się niemalże podwoić, co wynikać ma z rosnącej marży. Warte uwagi są również fakt braku zadłużenia, wysokie tempo wzrostu kursu akcji (w 10 letnim ujęciu ponad 27% rocznie) oraz silnie rosnąca dywidenda, która w ostatnich 6 latach się podwoiła. Przy obecnej cenie stopa dywidendy wynosi 0,3% - firma przeznacza na nią 22,3% wypracowanych zysków. Kolejnym plusem spółki jest szeroka dywersyfikacja geograficzna:


Największy obrót pochodzi z Azji (36,1%), na drugim miejscu mamy Stany Zjednoczone (34,5%) i na trzecim Europa (25,7%). Największy wzrost firma odnotowuje w Chinach (46,3%), co dla osób zainteresowanych zdywersyfikowaniem portfela do spółek z Państwa Środka może być interesującą drogą okrężną do partycypacji z tego rynku.

CGNX 30.03.2021 -  81,49 $

Technicznie firma jest dosyć zmienna, tzn. że spółka doświadcza regularne korekty kursu akcji, które w głębokości spadków przekraczają 40%. Najbliższe wsparcie cena akcji ma w przedziale 72-70 $, kolejne w okolicach 60 $ za akcję. Główny trend wzrostowy nawet po spadku do okolic 35 $ pozostanie aktualny, ale taki spadek musiałby przyjść w parze z dużą korektą na szerokim rynku, tzn. jeśli kurs zszedłby poniżej 60 $ przy jednocześnie silnym otoczeniu rynkowym, to interpretowałbym to jako wycenę zagrożenia, które może doprowadzić do znacznego pogorszenia sytuacji w firmie. Więcej danych do firmy na końcu:

 

Dla osób zainteresowanych analizami do polskich spółek polecę Portal Analiz - stronę, którą prowadzą trzej niezależni inwestorzy z ponad 20 letnim doświadczeniem:
 
 
Dla pozostałych osób, które chcą się nauczyć samodzielnego analizowania spółek mogę z kolei zaproponować książkę "Giełda, inwestycje, trading". Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie książka jest dostępna:
 

3 komentarze:

  1. Hej Daniel, nie na temat spółki, ale z czystej ciekawości, bo wydaje mi się, że podobnie konstruujemy swoje portfele, jak Twój portfel performuje w 2021 względem SP500 ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Od razu drugie pytanie, masz do polecenia jakiś screener pod spółki z Japonii ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Zarządzam kilkoma portfelami - wyniki każdego z nich można podglądnąć. W zakładce "Portfel inwestycyjny BSW" m.in. wyniki mojego długoterminowego portfela inwestycyjnego :). Screener do konkretnie japońskich akcji nie używam.

    OdpowiedzUsuń