Translate my BLOG

poniedziałek, 24 maja 2021

Evolution Gaming Group AB (EVO)

Bardzo stabilnie rosnąca spółka, z bardzo wysoką dynamiką wzrostu przychodów
24.05.2021

Evolution AB to szwedzka spółka, która specjalizuje się w opracowywaniu, publikowaniu i marketingu gier kasynowych na żywo w Internecie dla operatorów gier. Grupa działa w dziedzinie ruletki, blackjacka, bakarata i pokera, oferując rozwiązania programowe i platformy kasyn online na żywo na komputerach, smartfonach i tabletach. Jest więc spółką, która na przyspieszeniu digitalizacji, jaką w wyniku lockdownów doświadczamy silnie korzysta. Licząc od 2015 roku, akcje firmy wzrosły o ok. 8400%, a to jest ponad 100% rocznie, jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 301 mld. SEK (tj. ok. 30 mld. €).


Evolution AB rośnie niesamowicie szybko - średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat wynosił ok. 49% rocznie i tempo to nie spada - w trzyletnim ujęciu przychody rosły 49,9% rocznie i w dwuletnim 51,2%. Kolejnymi bardzo pozytywnymi punktami są silnie rosnąca marża operacyjna i free cash flow. 


Wszystkie wskaźniki finansowe wyglądają bardzo dobrze i jeśli szukać powodów do marudzenia, to przyczepić się można jedynie rosnącej liczbie dostępnych w wolnym obrocie akcji. Jednak jest to narzekanie na bardzo wysokim poziomie, gdyż tym sposobem firma się finansuje, a to też oznacza, że się nie zadłuża. Drugim punktem do "przyczepienia" jest stale utrzymująca się wysoka wycena firmy, która jednak po uwzględnieniu tej dynamiki wzrostowej wyników finansowych, nie powinna dziwić. Największe ryzyko mamy więc przy spadającej dynamice wzrostu przychodów - po pierwszych oznakach zwolnienia, akcje mogą mocniej skorygować (dotychczas nic nie przemawia za tym scenariuszem). 

EVO 24.05.2021 - 1475 SEK

Wszystkie pozytywne dane finansowe, oczywiście potwierdza kurs akcji. Cena w ostatnich 6 latach rosła średnio 104% rocznie, czyli w sumie inwestorzy zarobili ok. 8400%. Gdyby to było mało - wzrosty te przyszły praktycznie brakiem stresu związanego z zmiennością akcji: największe obsunięcia sięgały ok. 35%. Na tą chwilę wygląda, że każde podobne cofnięcie kursu jest okazją do inwestycji i obecnie, ze względu na ponadprzeciętnie wysoką historyczną wycenę uważam, że prawdopodobieństwo takiego obsunięcia jest troszkę większe. 

Spółka w moim skanerze pojawiła się już ok. rok temu, jednak niesamowicie wysokie tempo przyrostu kursu akcji przypisywałem jakiemuś "hypowanemu" tematowi, w którym spółka wyceniała bardzo pozytywną przyszłość nie uzasadnianą dynamiką wzrostową obecnych wyników finansowych. Jak się okazało, był to błąd - kurs akcji nie wyprzedza wyniki finansowe, tylko rośnie w ok. równym tempie. Troszkę żałuję, że firmę dokładniej nie analizowałem w momencie, kiedy po raz pierwszy na nią trafiłem. Dlatego akcje przyłączą do aktywnie zarządzanego portfela i możliwe, że zakupię kilka udziałów również do długoterminowego portfela "Najlepszych Akcji Świata". 

Podsumowując: spółka niemalże idealna, ale mimo tego kategoryzowana do akcji z podwyższonym ryzykiem. Segment rozrywkowy, a dokładniej hazard, jest segmentem, który jest silniej regulowany, a to też oznacza, że może pojawić się ryzyko polityczne, które przy innych spółkach z sektora rozrywkowego (np. producenci gier wideo) nie ma. Dodatkowo mamy podwyższone ryzyko zwolnienia dynamiki wzrostowej wyników finansowych - takie wysokie tempo trudno utrzymywać w dłuższym okresie czasowym, a to też oznacza, że po pierwszych oznakach zwolnienia, akcje mogą skorygować do niższej wyceny.

Akcje Evolution AB dostępne są tylko u brokera, który umożliwia handel na rynkach zagranicznych. Dla osób, które jeszcze szukają takiego brokera, polecić mogę dzisiejszego partnera wpisu: LYNX, który również w swojej ofercie umożliwia handel na parkiecie w Szwecji, czyli domowej giełdzie spółki. Powołując się na mój blog (pamietnikgieldowy), można przy zakładaniu konta otrzymać 50 $ zwrotu z prowizji od transakcji, link do rejestracji poniżej:

Załóż konto w LYNX Broker i odbierz 50 $ ->

9 komentarzy:

 1. Gratuluje znaleziska i życzę zadowalającej stopy zwrotu z inwestycji ;) Spółka rzeczywiście perełka i po dobrej korekcie :)
  Przy okazji będę zaszczycony jeśli zajrzysz i zaobserwujesz mojego bloga o podobnej tematyce, który powstał pod wpływem inspiracji Twoim właśnie blogiem, złożyłem nawet ku temu hołd w zakładce Polecane Strony :)
  Pozdrawiam i życzę udanych inwestycji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję - czuję się zaszczycony :) Blog się bardzo dobrze zapowiada, będę regularnie zaglądał i czytał :) Życzę powodzenia i wytrwałości w blogowaniu oraz w inwestycjach :)

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Danielu, wspominałeś niegdys o spółce LULUEMON? Czy mógłbys proszę wypowiedziec sie na jej temat? Czy sądzisz że jest szansa na przebicie 350$ w najblizszych tygodniach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lululemon w korekcie bocznym - do czasu utrzymania się w przedziale 290-400, trzeba założyć że wysoka fundamentalna wycena korygowana będzie w czasie (nie w spadkach). Wybicie poniżej (przy dobrym otoczeniu rynkowym) byłby sygnałem sprzedaży, powyżej - sygnałem kupna. Jak długo w tym trendzie bocznym będzie się znajdować, tego nikt nie wie. W przeszłości podobna sytuacja trwała ok. 5 lat.

   Usuń
  2. Serdecznie dziekuje za szybką odpowiedz!

   Usuń
 4. Danielu, co myślisz o spółkach z sektora chmur w USA? Pytałem znajomego inwestującego na tamtym rynku i polecił: NET, CRWD, FSLY, TWLO, U, SE, TTD. Czy masz jakiegoś faworyta w tym przyszłościowym sektorze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wymienionych mam dwie spółki w portfelu długoterminowym: SE i TTD. Pozostałe również dobrze wyglądają, ale wszędzie nie idzie być zainwestowanym ;)

   Usuń
  2. Dziękuje za odpowiedź

   Usuń