Translate my BLOG

wtorek, 20 lipca 2021

MSCI (MSCI)

Temat inwestowania pasywnego dopiero od kilku lat stało się popularne - według statystyk zdecydowana większość aktywnych inwestorów nie jest w stanie w długim okresie czasowym pokonać rynek. Dlatego przy pomocy algorytmicznie zarządzanych funduszy ETF, które replikują szeroki rynek, inwestor bez dodatkowego ryzyka może jednym instrumentem skopiować wyniki szerokiego rynku. Czyli akceptując ryzyko rynkowe (zmienność rynkową) można tym sposobem, bez dodatkowego nakładu pracy, wyciągnąć z giełdy średnio rynkową stopę zwrotu. 

Do największych zwycięzców propagowanego pasywnego inwestowania należą firmy, które właśnie oferują produkty umożliwiające pasywne replikowanie szerokiego rynku. Spółka MSCI osobom inwestującym w ETF'y pewnie jest już znajomą nazwą - firma ta jest twórcą indeksów, które są wykorzystywane w różnych obszarach procesu inwestycyjnego. Produkty spółki wykorzystywane są w tworzeniu produktów indeksowanych i do porównywania wyników, a także w budowie i przywracaniu równowagi portfela oraz alokacji aktywów. Spółka oferuje więc produkty i usługi wspierające potrzeby inwestorów instytucjonalnych oraz prywatnych. 


Osoby inwestujące w fundusze ETF można troszkę porównać do osób poszukujących złoto - wytłumaczę to na historycznym przykładzie: W 1848 roku w postaci 220 uncji złota do prezydenta Stanów Zjednoczonych Jams'a Polk'a trafił dowód, który sugerował duże zasoby złota w Kaliformii. Prezydent owe odkrycie przedstawił kongresowi, wiadomość która następnie błyskawicznie rozeszła się po całym kontynencie. Setki tysięcy ludzi wyruszyło do Kalifornii, oczywiście z nadzieją szybkiego wzbogacenia się na tym kruszcu. Faktycznie wzbogaciła się garstka a najwięcej zyskał handlarz z San Francisco imieniem Samuel Brannan, który zamiast samemu ruszyć na poszukiwania złota wpadł na genialny pomysł najpierw wykupienia wszystkich szpadli i sita w okolicy i następnie  odsprzedania ich po dużo wyższych cenach amatorom poszukujących to złoto.

Spółka MSCI jest w tej analogi firmą, która oferuje szpadle i sita i jak dotąd, wyniki jakie ona wypracowała, udowadniają że zainteresowanie się funduszami ETF od strony w której inwestujemy w dostarczyciela produktu pokazują, że taka inwestycja może być faktycznie lepszym wyborem.


Przychody firmy rosną w bardzo stabilnym tempie - w pięciu i dziesięciu letnim ujęciu wzrosty te wnosiły ok. 10% rocznie. Razem z nimi rośnie oczywiście również zysk netto, który dzięki bardzo wysokiej marży (ok. 36%) jest ponadprzeciętnie wysoki (w stosunku do przychodów). Pozytywny obraz również potwierdza sam wykres kursu akcji - on jak po linijce poprowadzony jest z lewego dolnego kąta do prawego górnego:

MSCI 20.07.2021 - 561,39 $

Akcje w perspektywie dziesięciu letniej rosły średnio 30,9% rocznie, czyli wzrost o ponad 1500%! Korekty kursu akcji bardzo rzadko sięgają 30% i myślę, że każde przyszłe większe cofnięcie z fundamentalnego ujęcia może być świetną okazją do inwestycji długoterminowej. Myślę, tak gdyż rewolucja wokół pasywnego inwestowania dopiero się "rozkręca", gdzie w przyszłości ta forma inwestowania stanie się standardem, tak jak dzisiaj standardem (niestety) jest trzymanie gotówki na lokacie. Podsumowanie i więcej danych na końcu:

Podsumowując: osoby, które chcą skorzystać na modzie inwestowania w fundusze ETF mogą moim zdaniem śmiało wykorzystywać każdą większą korektę do zakupów. Obecnie cena akcji notuje na ponad przeciętnie wysokim poziomie (w ujęciu wyceny), jednak prędzej czy później korekta (spadek wyceny) również i w tej spółce zawita. Alternatywą do tej spółki może być BlackRock (spółka którą posiadam prywatnie), ale w bezpośrednim porównaniu MSCI wypada jednak troszeczkę lepiej.

Przy temacie "pasywne inwestowanie" polecę książkę, która stała się prawdziwą klasyką w branży: "Inteligentny inwestor" autora, który był nauczycielem Warrena Buffetta - Benjamin Graham. Klikając na tytuł książki, przejdziesz do sklepu gdzie ją można zamówić. Jeśli chcesz pozostać z przyszłymi wpisami na blogu na bieżąco, to mogę jeszcze zachęcić do zapisu na newsletter - raz w tygodniu otrzymasz wiadomość z informacją o nowych wpisach, zero spamu. Dla dodatkowej zachęty razem z tym zapisem otrzymasz darmowy fragment ze spisem treści z mojej książki "Giełda, inwestycje, trading":

 

.

7 komentarzy:

 1. Świetna analiza - jak zawsze:) Inteligentny inwestor to książka od której zaczynałem przygodę z giełdą, chociaż za pierwszym czytaniem mało co z niej \rozumiałem.. dopiero przy trzeciej rundzie czytania i nabraniu doświadczenia w praktyce zrozumiałem jaka to perełka wśród literatury giełdowej ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. "Inteligentny inwestor" prawie tak samo bobra książka jak "Giełda, inwestycje, trading" ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałbym Wam polecić stronę https://iszczecinek.pl/pl/651_materialy_partnera/23517_wlasna-dzialalnosc---czy-kazdy-moze-ja-prowadzic.html , gdzie znajdziecie liczne informacje dotyczące prowadzenia własnej działalnosci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Heja Danielu, czy z ujęcia technicznego teraz jest dobry moment na kupno Exponentu? Patrząc na historyczne p/e to nie bardzo, aktualnie spółka jest chyba wyceniana najdrożej w historii ale to tez chyba wina gorszych dwóch kwartałów. Średnią kroczącą na tym wykresie to nie ma co się sugerowac. Jest coś na co warto zwrócic uwagę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Technicznie EXPO trzy dni temu wygenerował sygnał zakupu. Fundamentalnie akcje drogie, ale rynek wycenia tu sezonowość - według prognoz zysk w kolejnym roku wzrosnąć ma o ponad 20% i to tempo wzrostu ma się utrzymać. Dlatego też aktualna wycena w oparciu o bieżące dane pozostaje wysoka. Długoterminowe ujęcie wygląda dobrze i korekty przekraczające 20% wydają się dobrą okazją do inwestycji.

   Usuń
 5. Cześć Daniel, jakiego programu używasz do analizy tych wszystkich wskaźników, które publikujesz w postach? Chodzi o to co jest w języku niemieckim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć - pracuje w programie traderfox i wskaźniki te pochodzą właśnie z tej strony. Pozostałe dane pochodząc ze strony finviz, marketscreener i morningstar. Wszystkie linki do źródeł z jakich korzystam są w zakładce "Przydatne strony" :)

   Usuń