Translate my BLOG

sobota, 17 lipca 2021

Halma (HLMA)

Halma to brytyjska firma, która zajmuje się produkcją szeregu produktów, które chronią i poprawiają jakość życia ludzi. Spółka działa w czterech segmentach: bezpieczeństwo procesowe, bezpieczeństwo infrastruktury, medyczny oraz środowiskowy i analizy. Bezpieczeństwo procesowe obejmuje produkty, które chronią mienie i ludzi w pracy, w tym specjalistyczne blokady, przyrządy oraz produkty do ochrony przeciwwybuchowej i monitorowania korozji. Infrastruktura bezpieczeństwa obejmuje produkty, które wykrywają zagrożenia w celu ochrony mienia i ludzi w przestrzeni publicznej, budynkach transportowych i komercyjnych. Jej produkty obejmują czujniki ognia i dymu oraz systemy wykrywania i gaszenia pożaru. Medyczne obejmuje produkty, które podnoszą jakość życia pacjentów i poprawiają jakość opieki świadczeniodawcy. Środowisko i analiza obejmuje produkty i technologie do analizy w zakresie bezpieczeństwa, nauk przyrodniczych i rynków środowiskowych. Obejmuje również produkty do monitorowania sieci wodociągowych.


Kapitalizacja spółki wynosi ok. 10,6 mld. £ (ok. 14,5 mld. $) i zatrudniają 7274 osoby. Jako spółka rozwinięta wykazuje średnioroczny wzrost przychodów równy ok. 10% (zarówno w ujęciu pięciu jak i dziesięciu letnim). Średnioroczny wzrost kursu akcji w ostatnich 10 latach wynosił ok. 21,2% i trend ten ciągle pozostaje aktualny, co potwierdzają również dobre perspektywy firmy:


W następnych latach zarówno przychód jak i zysk netto oraz free cash flow i zysk na akcję mają wzrosnąć. Również dywidenda z roku na rok będzie coraz wyższa, jednak ona w ujęciu stopy procentowej znajduje się dzisiaj na ponadprzeciętnie niskim poziomie, co wynikać może z szybszego wzrostu kursu akcji niż dywidendy. Spółka raz w roku dzieli się swoimi zyskami i obecnie stopa dywidendy wynosi ok. 1,25%.

HLMA 16.07.2021 - 27,78 £  

Technicznie spółka wspina się jak po sznurku, trend kursu akcji jest bardzo stabilny i rzadko dochodzi do większych korekt - w minionej dekadzie cena akcji tylko trzy razy doświadczyła spadek przekraczający 20%. Najbliższe wsparcie wyznaczyć można na poziomie 26,5 £, kolejne w okolicach 24 £. Opór z kolei stanowić będzie historyczny szczyt kursu akcji, przy którym kurs spółki właśnie notuje. Na koniec wyniki spółki z minionej dekady:

Spółka dostępna do inwestycji tylko u brokera, który umożliwia handel na rynku amerykańskim - polecam tu dzisiejszego partnera wpisu LYNX Broker. Broker, który czytelnikom bloga przy zakładaniu konta zwróci 50 $ prowizji od transakcji, w tym celu wystarczy przy zakładaniu powołać się na mój blog (pamietnikgieldowy):

Dla głodnych wiedzy polecę jeszcze darmowy e-book "11 sprawdzonych strategii największych inwestycyjnych guru" - e-book dostępny na stronie brokera, do którego przejdziesz klikając na poniższy baner:


Dla osób inwestujących we własną wiedzę polecę jeszcze książkę autorstwa Toma Basso pt.:"Zarządzanie wielkością pozycji". Książka napisana w bardzo praktyczny sposób, z dużą liczbą wyliczeń i przykładów, czyli idealnie w moim guście. Klikając na tytuł książki lub na poniższe zdjęcie, przejdziesz do księgarni w której ona jest dostępna (a dostępna jest tylko tam):

7 komentarzy:

 1. piszesz, że akcje są po 27 funtów gdy notowane są po 2700. To jakiś split? Może to głupie ale nie rozumiem do końca

  OdpowiedzUsuń
 2. Co to się stało na Nvidii??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic się nie stało... o spółce kilka dni temu na twitterze pisałem: LINK

   Usuń
 3. na premarkecie za 190$ - to trochę głębiej niż zakładałeś chyba :D

  OdpowiedzUsuń