Translate my BLOG

czwartek, 29 lipca 2021

Autodesk (ADSK)

Autodesk to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem oraz serwisem oprogramowania komputerowego przeznaczonego dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Programy firmy powszechnie wykorzystywane są w dziedzinach technicznych i inżynierskich m.in. przez konstruktorów, architektów, elektroników, mechaników i innych projektantów. Jest jedną z największych tego rodzaju spółek na świecie z kapitalizacją rynkową równą ok. 68 mld. $ i zatrudnia w sumie 11 500 pracowników.


Jako producent oprogramowania do druku 3D firma niezależnie od rozwoju konkurentów w sektorze drukarek 3D, zyskuje na coraz częściej wykorzystywanej technologii. Jest więc przysłowiowym sprzedawcą szpadli i sita firmom poszukującym złoto. Oprogramowanie firmy jest wykorzystywane m.in. w branży motoryzacyjnej, inżynierii mechanicznej i technologii budowlanej. Od 2015 roku klientami Autodesk są również firmy medyczne. Większość sprzedaży generowana jest w obszarach architektury, inżynierii mechanicznej i budownictwa. Firma ma klientów z różnych branż i dlatego nie jest uzależniona tylko od jednego sektora gospodarczego. Celem jest optymalizacja produktów w sposób cyfrowy, zanim zostaną one wdrożone w rzeczywistości. W przeszłości firma regularnie udowadniała, że ​​jest firmą wysoce innowacyjną, na bieżąco dostosowuje się do rynkowych trendów o czym świadczy chociażby przejęcie firmy Spacemaker za 240 milionów dolarów w listopadzie 2020 roku. Spacemaker pomaga architektom i urbanistom tworzyć projekty budynków w ciągu kilku minut.
 
 
Spółka w ostatnich 5 latach zdołała zwiększać przychody o średnio 8,7% rocznie, w 10 letnim ujęciu 6,9% rocznie, a to sugeruje, że należy do firm rozwiniętych. Mimo tego średnioroczny wzrost kursu akcji z minionej dekady przekraczał 24,7% (rocznie), czyli ponad 800% zysku. Według szacunków, trend do rosnących wyników finansowych ma się w kolejnych latach utrzymywać - przychody z 3790 mln. $ w 2020 roku, mają do 2024 roku wzrosnąć do 5944 mln. $.

ADSK 28.07.2021 - 312,75 $

Technicznie akcje są dosyć zmienne, tzn. że regularnie dochodzi do korekt kursu, które w głębokości spadków przekraczają 20%. Obecnie cena notuje przy okolicach historycznych szczytów, które są oporem, który po wybiciu ponad może dać sygnał zakupu - jako potwierdzenie kontynuacji trendu wzrostowego. Podsumowanie i więcej danych do firmy, tradycyjnie na końcu:Podsumowując: Autodesk należy do liderów w swoim sektorze i jako spółka rozwinięta rośnie głównie poprzez kolejne przejęcie i wdrażanie w nowe segmenty gospodarcze. Fundamentalna wycena akcji wskazuje obecnie ponadprzeciętnie wysoką wycenę i przez średnią dynamikę wzrostową wyników finansowych, ta wysoka wycena niesie ze sobą ryzyko, że przyszła korekta będzie ponadprzeciętnie głęboka. Osobiście uważam, że lepszą w tej kategorii spółką jest Nemetschek (którą posiadam w portfelu tradingowym), jeśli jednak ktoś woli zainwestować w lidera, to może to właśnie zrobić poprzez inwestycję w Autodesk.

Na koniec dla osób szukających brokera, który umożliwi handel na rynkach zagranicznych, czyli również zakupu spółki z dzisiejszej analizy. Polecić mogę LYNX - broker z którym mam współpracę i który czytelnikom mojego bloga przy powoływaniu się na moją stronę (pamietnikgieldowy) zwróci każdemu nowemu inwestorowi 50 $ prowizji od transakcji. Poniżej dodaję dodatkowo darmowy e-book, który LYNX na swojej stronie w celach edukacyjnych udostępnił (wystarczy kliknąć na baner):
 

4 komentarze:

 1. Witam. Kurs spadł. Dlaczego z dnia na dzień (z 25 na 26 sierpnia) została ustawiona tak nisko cena. To jest przez jakieś wydarzenie? Ktoś wystawił dużą ilość na sprzedaż?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki finansowe - oczekiwania na trzeci kwartał 2022 nie są "wystarczająco wysokie". Mają wynieść między 1,22 do 1,28 (na akcję) w stosunku do 1,26. Spodziewano się kolejnej podwyżki tych szacunków o wyższą wartość.

   Usuń
  2. W artykule też jest wzmianka o tym, że przez wysokie oczekiwania, tj. wysoką wycenę, przyszła korekta może być ponadprzeciętnie głęboka. Aczkolwiek na razie to tylko stosunkowo nieduże cofnięcie.

   Usuń
 2. Wdrożenie Microsoft 365 do firm. To dobry motyw czy średnio? Co myślicie o tym - https://www.teleaudyt.pl/microsoft-365/pakiet-microsoft-365/ ? Czy korzystacie z tego w swoich firmach? Doświadczenia?

  OdpowiedzUsuń