Translate my BLOG

wtorek, 24 sierpnia 2021

NVR (NVR)

NVR to firma zajmująca się budową domów. Prowadzi również działalność w zakresie bankowości hipotecznej i usług tytułowych. Działa głównie na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych pod markami Ryan Homes, NVHomes i Heartland Homes. Firma zazwyczaj nie zajmuje się zagospodarowaniem terenu, tylko nabywa gotowe do budowy działki, co ogranicza ryzyko. Jej obecna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 18 mld. $ i zatrudnia w sumie 6100 osób.


Spółka w ostatnich 10 latach zwiększała przychody o średnio 9,5% rocznie i szczególnie ostatnio odnotowuje duży popyt na nowe domy, który w stosunku do roku poprzedniego wzrósł o ponad 40%! Jednak nadal utrzymuje się niepewność co do zakresu i czasu zakłóceń z powodu pandemii COVID-19 oraz powiązanych działań rządowych. Ponadto niepewne są skutki działań pomocowych dla gospodarki USA, bezrobocie oraz zaufanie konsumentów. Przez to popyt na domy i rynek kredytów hipotecznych mogą wywierać presję na przyszłe wyniki operacyjne i finansowe. Mimo tego oczekiwania co do przyszłości są pozytywne i aktualna całkiem atrakcyjna wycena fundamentalna, możliwie, że jest dobrą okazją do inwestycji długoterminowej.


W oparciu o zyski firmy, obecna wycena zbliżona jest do poziomów jaki mieliśmy podczas koronawirusowego krachu, a kurs akcji od tamtego czasu wzrósł o ponad 130%! Jest to bardzo dobry przykład w którym zyski firmy wzrosły więcej niż kurs akcji.


Przy tym trend rosnących zysków, ma się w przyszłości dalej utrzymywać - możliwe że w wyniku działań rządowych, mamy anomalię, ale ogólna tendencja wzrostowa powinna zostać utrzymana. Dlatego w ujęciu historycznej wyceny, obecna wycena wygląda atrakcyjnie.

NVR 24.08.2021 - 5141,5 $

Akcje spółki NVR należą do najdroższych nominalnie akcji USA - jedna akcja kosztuje ponad 5100 $. W ostatnich 10 latach cena akcji tylko dwa razy doświadczyła korektę, która przekroczyła 30% i było to w młodszej historii, bo w 2018 roku oraz podczas koronawirusowego krachu w 2020 roku. Licząc od 1994 roku kurs spółki wzrósł o ok. 100 000%, a w hossie po finansowym kryzysie w 2009 roku do dzisiaj wzrost ten sięga ok. 1600%. Technicznie trendy na spółce są bardzo stabilne, ale przerywane zostają gwałtownym spadkiem. Dlatego przy inwestycji długoterminowej trzeba pamiętać o tym, że sektor w którym spółka działa jest bardzo podatny na koniunkturę gospodarczą i przyszłe korekty trwać mogą kilka lat. Jednak na razie brak przesłanek, aby kurs spółki w taką korektę zmierzał. Więcej informacji wraz z wynikami z minionej dekady, jak zwykle na końcu:


Na zakończenie dla osób poszukujących brokera, który umożliwia handel na tej spółce, wskazać mogę dzisiejszego partnera analizy: eToro. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której założyć można rachunek. Ofertę tego brokera dokładniej przeanalizowaliśmy również w filmie: "eToro - dobry broker dla początkujących?".


Dla osób, które chcą z kolei nauczyć się w jaki sposób wyszukiwać spółki do inwestycji długoterminowej, jak poprawić swoje średnioroczne stopy zwrotu, przy jednoczesnym wygładzeniu przyrostu wartości portfela - o tym i wiele więcej pisałem w swojej książce. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz