Translate my BLOG

wtorek, 17 sierpnia 2021

MBB SE (MBB)

MBB SE to niemiecka firma private equity specjalizująca się w przejęciach, średnich przedsiębiorstw przemysłowych. Spółka inwestuje w podmioty dążące do zbycia części lub podmiotu stowarzyszonego, który nie stanowi już części podstawowej działalności organizacji i poszukiwanie wykupu menedżerskiego lub buy-in. Jego celem są inwestycje w firmy o obrotach powyżej 10 milionów euro.


Spółka należy do firm small-cap z kapitalizacją równą ok. 800 mln. € i zatrudnia w sumie 3457 pracowników. Spółkę można uznać za "pro-tippa", czyli firma którą raczej mało kto zna, ale która jest na dobrej drodze do tego, aby stała się bardziej rozpoznawalna wśród inwestorów, o czym przemawia przede wszystkim niesamowicie stabilny wzrost przychodów, który w ostatnich pięciu latach co roku rośnie niemalże o stałą wartość równą ok. 22% - odchylenie od średniorocznego wzrostu przychodu na poziomie 22% wynosi 0,14%! Kolejnymi pozytywnymi punktami są bardzo niskie zadłużenie i rosnący zysk netto. 


Według prognoz stabilny przyrost przychodów ma się również w przyszłości utrzymać i co za tym idzie - również zysk netto będzie dalej stabilnie rósł. Szacuje się, że do 2024 roku przychody wzrosną do ok. 980 mln. € (z obecnych 690 mln. €). 

MBB 17.08.2021 - 136,60 €


Kurs spółki od bieżącego roku porusza się w trendzie bocznym, którego zakres zmienności sięga ok. 20%. Wybicie w jedną ze stron może dać większy impuls ruchu ceny i ze względu na dominujący trend wzrostowy, przyjąć trzeba, że większe prawdopodobieństwo wybicie nastąpi w górę. W długim okresie, czyli do inwestycji na wiele lat, firma z fundamentalnego ujęcia wygląda atrakcyjnie, jednak z technicznego, trzeba się liczyć z tym, że przyszłe korekty trwające kilkanaście miesięcy będą częściej występować. Długookresowa średnioroczna stopa zwrotu spółki sięga prawie 37%, a to w ujęciu 10-letnim oznacza ok. 2500% zysku.

Spółka dostępna do inwestycji tylko u brokera, który umożliwia handel na rynku niemieckim - polecam tu dzisiejszego partnera wpisu LYNX Broker. Broker, który czytelnikom bloga przy zakładaniu konta zwróci 50 $ prowizji od transakcji, w tym celu wystarczy przy zakładaniu powołać się na mój blog (pamietnikgieldowy):

Dla głodnych wiedzy polecę jeszcze darmowy e-book "14 niezbędnych wskazówek inwestycyjnych" - e-book dostępny na stronie brokera, do którego przejdziesz klikając na poniższy baner:


Dla pozostałych osób, zainteresowanych jeszcze większym zdobyciem wiedzy dotyczącej inwestowania oraz tradowania, przekierować mogę do książki "Giełda, inwestycje, trading", która dostępna jest na stronie, do której przejdziesz po kliknięciu na poniższe zdjęcie:

6 komentarzy:

 1. W artykule chyba jest drobny błąd, spółka jest dostępna u brokera który pozwala kupować na rynku niemieckim a nie amerykańskim.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć Danielu!
  Wiem że masz tencent w portfelu, jednak interesuje mnie Twoje zdanie na temat tencent music - wg mojej analizy na szybko liczby na sprawozdaniu wyglądają bardzo dobrze, spółka rośnie w długim okresie czasu a mimo to kurs zalicza swoje ATL i jest niżej niż podczas debiutu. Skąd takie zachowanie kursu może wynikać? Nie mogę tego pojąć.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tencent Music bardziej podatna jest na regulacje, niższa dywersyfikacja itp. Możliwe są regulacje dotyczące wykorzystywania danych przez firmy do celów reklamowych, co spółce może mocniej zaszkodzić.

   Usuń
  2. Okej,czyli rozumiem to jako okazję do zarobienia sporego % lecz obarczone ryzykiem związanym z regulacjami chińskiego rządu. Tak naprawdę kurs bardzo atrakcyjny biorąc pod uwagę ich sytuację finansową lecz ludzie boją się tego co dalej stanie się ze spółkami z tego sektora oraz edukacyjnego, tak?

   Usuń
  3. Można śledzić big money - fundusze, np. ARK lub też ostatnio Soros itd. wyprzedawali chińskie akcje, dlatego te chińskie akcje spadają. To właśnie oni są odpowiedzialni za spadki, a nie drobni inwestorzy. Jak już się wyprzedają i sytuacja medialna troszkę uspokoi to możliwe, że bardzo niska wycena fundamentalna będzie ponownie wykorzystywana do akumulacji. Ryzyko regulatorskie trudno oszacować - przykładowy sektor edukacyjny całkowicie ma być przekształcony w organizację non-profit. Dlatego też spora część inwestorów instytucjonalnych ogranicza swoją ekspozycję na ten rynek. Temat omówiliśmy również w ostatnim filmie na youtubie: LINK

   Usuń