Translate my BLOG

sobota, 9 października 2021

MongoDB (MDB)

Dzisiaj o spółce, którą w ostatnim filmie krótko wspomnieliśmy, link: "Megatrendy: inwestowanie w technologie dysrupcyjne" - mowa o MongoDb. Firma umożliwia programistom tworzenie i modernizowanie aplikacji lokalnie lub w środowisku hybrydowym w chmurze. Rozwiązanie tej spółki jest w stanie przechowywać duże ilości niestrukturyzowanych danych, umożliwiając programistom szybsze i oszczędniejsze tworzenie aplikacji, a to dzięki nowemu rodzaju bazy danych, która nazywana jest nierelacyjną bazą danych dokumentów. Rozwiązanie to zapewnia większą elastyczność i skalowalność, co oznacza, że ​​programiści mogą łatwo wprowadzać zmiany i rozbudowywać bazę danych wraz ze wzrostem wykorzystania aplikacji. Te rzeczy są albo bardzo trudne i drogie, albo po prostu niemożliwe w przypadku tradycyjnych relacyjnych baz danych. Dlatego też spółkę tą można kategoryzować do firm innowacyjnych, które możliwie wpłyną na przyszły obraz naszej gospodarki.


Akcje spółki należą do silnie rozwijających się firm, jej średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich 3 lat przekraczał 37% (rocznie) i jak to przy tego rodzaju spółkach normalne - jeszcze nie wypracowuje zysku netto. Oznacza to, że spółka znajduje się na etapie pozyskiwania jak największej części sektora w którym działa, co później, czyli wraz z osiągnięciem dostatecznej wielkości, zamierza wykorzystać do maksymalizacji zysków. 

W etapie jakim się obecnie znajduje, kategoryzować ją należy więc do firm z podwyższonym ryzykiem, ale i zarazem większymi szansami na osiągnięcie ponadprzeciętnie wysokich stóp zwrotu. Jej aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 30 mld. $ i zatrudnia w sumie 2539 pracowników. Aktualna wycena firmy jest dosyć wysoka, ale tempo wzrostu przychodów szybko tą wycenę dostosowuje, co widać na poniższym wykresie:

MDB 08.10.2021 - 450,07 $

Górny wykres pokazuje cenę akcji, dolny wycenę w oparciu o przychody. Wycena ta w lutym bieżącego roku była wyższa od obecnej, a w tym czasie kurs zdążył już wzrosnąć o ok. 10%. Mimo tego ogólny obraz nadal wskazuje przewartościowanie spółki, jeśli jednak tempo wzrostu wyników finansowych się utrzyma i kurs tylko nieznacznie wzrośnie, to obecna wycena w cale już nie będzie wyglądać na tak wysoką. 
 
Technicznie poprzedni szczyt, czyli ten który przed chwilką omawiałem - z lutego tego roku, jest pierwszym ważniejszym poziomem wsparcia dla kursu. Szczyt ten pełni tzw. rolę "zmiany biegunów" i traderzy mogą go wykorzystać do zakupów. Główny trend pozostaje wzrostowy.


Na zakończenie przypomnę, że w ramach mojej współpracy z LYNX Broker masz możliwość otrzymania 50$ zwrotu z prowizji od transakcji. W tym celu przy rejestracji wystarczy powołać się na mój blog ("pamietnikgieldowy"). 


Dla głodnych dalszej wiedzy polecę również darmowy e-book w którym znajdziesz 14 wskazówek inwestycyjnych, które pomogą w staniu się lepszym inwestorem - klikając na poniższy baner przejdziesz do strony, gdzie za darmo e-book możesz pobrać:
 

Zainteresowanym polecę również książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem na co przy analizie firmy zwracam uwagę, jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, jak znaleźć potencjalnie obiecujące spółki do inwestycji i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:
 

7 komentarzy:

 1. "(...) nowemu rodzaju bazy danych, która nazywana jest nierelacyjną bazą danych dokumentów" to akurat nieprawda bo pierwsze bazy były nierelacyjne ale szybko zostały wypchnięte przez relacyjne. Nie nazwał bym tego "nowe" bo mongo było bardzo popularne prawie 10 lat temu a w świecie IT to jest bardzo długo. W mojej pracy magisterskiej parę ładnych lat temu porównywałem bazy nierel. vs rel. (PostgreSQL sv MOngoDB) :)

  Trochę zaskoczony jestem, że ta firma tak się rozwija. Piszę zawodowo aplikacje które mogły by używać właśnie MongoDB a wyborem jest zawsze natywna baza w chmurze (też nierelacyjne). Przy przeglądaniu ofert pracy nie widzę też nigdzie wymagania znajomości MongoDB (kiedyś takie pozycje był ale mało) a w ofertach wpisuje się zawsze jak najwięcej technologii. Znajmomi też nie używają tego rozwiązania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz :)
   Nie jestem specjalistą od baz danych więc w tym temacie raczej nie mogę debatować ;) Ja patrzę na wyniki spółki i one od wielu lat, rok w rok są coraz lepsze, czyli to co robią, to robią dobrze. Jako inwestorzy możemy więc na tym korzystać. Trzeba też przyznać, że na razie wzrost idzie kosztem zysków, ale jeśli uda im się później wykorzystać osiągniętą skalę, to może to być całkiem interesująca inwestycja. Na razie największym punktem krytyki jest wycena - jeśli spółka zwolni ze wzrostem wyników, to i wycena mocno spadnie, czyli kurs akcji cofnie o dobre 40-60%. Na razie jeszcze wszystko rozwija się w dobrym kierunku i na tą chwilę, spółka głównie interesująca dla spekulantów gotowych przyjąć większe ryzyko - a gdzie "większe ryzyko" tam też często większe szanse. :)

   Usuń
  2. Enron też miał fajne wyniki :)

   Usuń
  3. Tak samo jak w firmie Enron również Wirecard też miał świetne wyniki, po tym zbankrutowali... i sam miałem nawet tą firmę w portfelu długoterminowym, ale kiedy wątpliwości były coraz większe, sprzedałem i jeszcze zarobiłem na tym ok. 50% ;)

   Chodzi o to, że inwestując w poszczególne spółki, zawsze trzeba pamiętać o ryzyku jednostkowym, gdzie firma może nawet "nagle" zbankrutować - właśnie po to powinno się dywersyfikować portfel. Dodatkowo mimo, że w mediach bankructwo sprzedawane było jako czymś, co pojawiło się nagle i niespodziewanie, to można je było plus/minus przewidzieć, tak samo jak w spółce Enron. Historię firmy Wirecard i mojej pozycji opisałem tutaj: LINK

   Usuń
  4. Z usług bazodanowych - istnieje firma ElasticSearch, które ma większe zastosowanie - jej symbolem jest: "NYSE: ESTC" - w przeciwieństwie do mongodb ma dosyć "specjalistyczne" zastosowanie bazodanowe i do tej pory ciężko o dobry zamiennik - czy mógłbyś też skomentować tę spółkę?

   Usuń
  5. ESTC myślę, że jest jeszcze bardziej spekulacyjna niż MDB.
   ESTC też mocno rośnie, wycena w oparciu o przychody w okolicach średniej z ostatnich kilku lat, wyższa zmienność ceny akcji niż MDB, ale ogólnie dla osób, które chcą agresywnie inwestować, może to być ciekawa spółka - duże szanse ale i duże zagrożenia.

   Usuń
 2. Database software company MongoDB (MDB) reported fiscal third-quarter results late Monday that came in well above analyst estimates. MDB stock surged.

  The company reported an adjusted loss of 11 cents a share on revenue of $227 million. Analysts expected MongoDB to report a loss of 38 cents a share on revenue of $205.3 million. It lost 31 cents in the year-ago period.

  MDB stock jumped 14.8% to 493 during after-hours trading on the stock market today. The results were for its fiscal third quarter ended Oct. 31.

  MongoDB provides an open-source database platform for businesses, with a subscription-based, software-as-a-service business model. The company has yet to show a profit but revenue keeps growing at a double-digit pace each quarter.

  MDB stock hit a record high of 590 on Nov. 17.

  OdpowiedzUsuń