Translate my BLOG

piątek, 29 października 2021

Bycze spółki po październiku 2021

Ostatnia sesja miesiąca się zakończyła, czyli innymi słowami oznacza to, że przyszedł czas na podsumowanie minionych czterech tygodni w portfelu tradingowym polskich spółek "Byki". Polski rynek nadrabia "straconą" dekadę i w samym 2021 roku wzrósł już o ponad 29%, co licząc od początku opublikowania portfela, czyli od 2012 roku daje łączny wzrost indeksu WIG o niecałe 95%. W tym samym czasie, mój portfel "Byki" zyskał ponad 250% i wynik ten osiągnięty został bardzo niskim nakładem pracy - najwięcej pracy kosztuje aktualizacja miesięcznych wyników na blogu. Także nie mogę narzekać na moje dotychczasowe osiągnięcia. W bezpośrednim porównaniu, sytuacja obu konkurentów na jednym wykresie, przedstawia się następująco:


Czy przewagę portfela nad szerokim indeksem uda się również w przyszłości utrzymać - to pokaże czas. W bieżącym roku wychodzi jednak na to, że to WIG jest w przewadze, gdyż on (przypomnę) od początku roku wzrósł już o ponad 29%, a mój portfel - o skromne 5%. Raczej nie zakładam podobnie wysokiej dynamiki wzrostów polskich akcji w kolejnym roku, ale jeśli faktycznie tempo wzrostu indeksu WIG się dalej utrzyma, to będę musiał zwiększyć swoją aktywność w tym portfelu i próbować wycisnąć z niego jak najwięcej. 

Przechodząc do obecnego składu portfela "Byki" - w październiku ani nie sprzedałem żadnej akcji, ani żadnej nowej nie kupiłem. Dotychczasowi goście niezmiennie dalej w portfelu goszczą i są to: Dino Polska, Ambra oraz Asbis. Więcej szczegółów do aktualnej sytuacji na tych spółkach, poniżej:

Dino Polska 29.10.2021 - 356,4

Pierwsza ze spółek - Dinopol od czerwca utrzymuje się w kanale wzrostowym i trend ten nie wydaje się zagrożony. Podczas poprzedniej aktualizacji cena "walczyła" z dolnym ograniczeniem kanału, co opisałem wtedy jako okazję do wejścia i od tamtego czasu cena do aktualnego poziomu wzrosła o ponad 10% (a do szczytu o 17%). Ponowne zejście do wsparcia wyznaczonego na podstawie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego może być kolejnym poziomem do transakcji (piramidowania). Moja strategia z kolei polega na dłuższym trzymaniu się trendu, wchodząc i wychodząc jedną transzą - od czasu mojego zakupu, czyli od października 2020 roku, kurs akcji wzrósł już o ponad 60%.

Asbis 29.10.2021 - 24,3

Druga w portfelu spółka to Asbis - jej kurs akcji ciągle trzyma się trendu bocznego, w dalszym ujęciu trend wzrostowy pozostaje jednak aktualny i według tego dalszego ujęcia utrzymuję pozycję. Na chwilą obecną nie widzę powodów do obawy i dlatego też nie będę tej pozycji na razie ruszał - niech dalej rośnie.

Ambra 29.10.2021 - 25,3

Trzecia i na tą chwilę też ostatnia spółka w portfelu to Ambra. Kurs tej firmy po udanym wybiciu ponad poprzednie szczyty przeszła teraz w fazę "odpoczynku", które może być przygotowaniem do kolejnego impulsu wzrostowego. Główny trend wzrostowy ciągle pozostaje wzrostowy i dlatego też nie zamierzam sprzedawać swojej pozycji.

Podsumowując: w październiku nic nadzwyczajnego się w moim portfelu nie działo i na kolejne tygodnie raczej nie spodziewam się zmian. Dlatego też możliwe, że następną aktualizację portfela opublikuję razem z rocznym podsumowaniem w grudniu. Jeśli jednak w międzyczasie którąś ze spółek sprzedam, lub też jakąś nową dokupię - to oczywiście jak zwykle o tym poinformuję na fanpegu bloga na facebooku oraz w komentarzach pod tym wpisem. Na zakończenie dla osób, które szukają analiz fundamentalnych do polskich spółek - polecić mogę kolegów z Portalu Analiz - jeśli szukasz szczegółowe analizy do polskich spółek to gorąco zachęcam do zaglądnięcia na ich stronę. Oni znacznie głębiej analizują spółki z rodzimego parkietu, ja na naszym rynku z kolei tylko traduje. Mój długoterminowy portfel (do niego przejdziesz klikając tu: "Portfel BSW") składa się wyłącznie ze spółek zagranicznych.
 
 
Wykresy do spółek z dzisiejszej aktualizacji wygenerowane zostały przez platformę xStation, którą udostępnił mi X-Trade Brokers - partner dzisiejszego wpisu.  Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony gdzie możesz u nich założyć konto i handlować na akcjach oraz ETF'ach bez prowizji (do 100 000 € miesięcznego obrotu):
 

Pamiętaj, że instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał. 73% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u brokera X-Trade Brokers. Zastanów się czy możesz pozwolić sobie na tak wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

5 komentarzy:

 1. Ambra to świetna spółka dywidendowa i ciągle rozwijająca się. Myślę że jest w wielu portfelach długoterminowych.
  Przepraszam że w tym temacie, ale chciałbym zaproponować do analizy spółkę Garmin (GRMN.US). Spółka długoterminowo w trendzie wzrostowym, a ostatnio głębsza korekta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za propozycję - spółkę GRMN dodałem do kolejki, ale tak dużo spółek w tej kolejce do analizy na bloga czeka, że może to jeszcze trochę potrwać.

   Usuń
  2. Właśnie przeanalizowałem spółkę GARMIN i już jest online: LINK :)

   Usuń
 2. Ja mam pytanie trochę z innej beczki. Czy widzisz na polskim rynku spółkę, którą mógłbyś dołączyć do swojego portfela BSW? Pozdrawiam. Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio nie analizowałem dokładniej polskie akcje, więcej w USA handluję :)

   Usuń