Translate my BLOG

piątek, 1 października 2021

Bycze spółki po wrześniu 2021

Punktualnie po zakończeniu miesiąca czas na odświeżenie portfela polskich akcji "Byki". Zgodnie z zapowiedzą podczas ostatniej aktualizacji (link: "Bycze spółki po sierpniu 2021"), we wrześniu wyprzedałem się z większości pozycji:

W portfelu pozostały tylko trzy akcje i teraz całkowita stopa zwrotu portfela od chwili startu w 2012 roku wynosi +247,12%, gdzie szeroki rynek, czyli indeks WIG w tym samym czasie zyskał +85,91%. Pełna historia obu konkurentów wygląda na wykresie następująco:


Jak we wstępie - we wrześniu sprzedałem aż cztery spółki i teraz w nim pozostały tylko najsilniejsze akcje i są to Dino Polska, Ambra oraz Asbis, a wyleciały R22, 11bit Studios, LiveChat i Decora. Dokładniejsze omówienie sytuacji na tych spółkach, poniżej:

11bit Studios 30.09.2021 - 405,2

Pierwsza spółką jaką dzisiaj omówię to 11bit Studios: pozycję zaksięgowałem 24 września i jest to jedna z największych stratnych pozycji w historii portfela: -20,75%. Przy udziale zakupu w okolicach 10% wartości portfela, strata ta przyczyniła się do ok. 2,75% spadku wartości portfela. Krótkoterminowa sytuacja w spółce pozostaje negatywna, długoterminowo mimo trwającego obsunięcia, trend kursu akcji nadal jest w trendzie wzrostowym. Również fundamenty przemawiają za spółką, jednak mimo trwających spadków, akcje tej firmy nadal są ponadprzeciętnie wysoko wycenione. Na chwilę obecną nie zamierzam do tej pozycji wracać.

R22 30.09.2021 - 52,20

Druga spółka jaką we wrześniu sprzedałem to R22. W przypadku tej firmy sytuacja techniczna wygląda pozytywnie i na tą chwilę wychodzi, że wyszedłem zbyt wcześnie. Dlatego też możliwe, że pozycję tą ponownie odnowię z zleceniem obronnym poniżej wybijającego w dół poziomu, czyli poniżej 47 zł za akcję. Jak do tego dojdzie - to oczywiście jak zwykle poinformuję o tym w komentarzach pod ostatnią aktualizacją portfela oraz na fanpage'u na facebook'u i na twitterze.

Decora 30.09.2021 - 37,3

Trzecia spółka, która opuściła we wrześniu portfel to Decora. Zysk z inwestycji wynosi 9,59%, czyli ok. 0,96% dla całości portfela. Obecna sytuacja na tej spółce wygląda jest zagrożona, tzn. główny trend ciągle pozostaje aktualny, jednak w wyniku wyjścia ceny z konsolidacji dołem, może utrzymać się większa presja spadkowa. Dla mnie firma ponownie stanie się interesująca jak kurs zawróci do góry i wybije ponad górne ograniczenie konsolidacji, czyli po wybiciu ceny ponad 44 zł.


LiveChat 30.09.2021 - 106,40

Czwarta sprzedaż nastąpiła na akcjach LiveChat, po tym jak cena zeszła poniżej poprzednich wcześniejszych dołków - w analizie technicznej pozycja prowadzona według teorii Dowa. Zejście poniżej tych poziomów może zapoczątkować dłużej utrzymującą się korektę z większym zagrożeniem do tego, że cena dalej będzie obsuwać się w dół. Na chwilę obecna nie zamierzam do tej spółki wracać, ale jeśli kupujący ponownie zaczną tutaj dominować, czyli po tym jak kurs zacznie rosnąć, możliwe że i ja przyłączę. 


Dino Polska 30.09.2021 - 332,2

Kolejna w kolejności omawiana spółka to Dino Polska - akcje tej spółki nadal trzymam i obecnie moja pozycja notuje ok. 50% w zysku. Obecnie cena akcji "walczy" z dolnym ograniczeniem krótkoterminowego kanału wzrostowego, który dla bardziej aktywnych traderów może być istotnym punktem orientacyjnym do wyjścia - w przypadku zejścia poniżej. Ja w swojej strategii więcej orientuje się po wierzchołkach cenowych, czyli wykorzystuję teorie Dowa i dlatego ewentualne zejście poniżej dolnego ograniczenia kanału wzrostowego nie interpretuję jako sygnał do wyjścia. 


Asbis 30.09.2021 - 24,3

Asbis zeszła poniżej linii trendu wzrostowego, co oznacza że tempo wzrostu zwolniło. Samo przebicie linii trendu nie interpretuję jako sygnał sprzedaży i tak samo jak w opisie do poprzedniej akcji - pozycję orientuję po wierzchołkach ceny. Długoterminowo sytuacja ciągle pozostaje pozytywna i dopiero po zejściu poniżej 20 zł zacznę się martwić.


Ambra 30.09.2021 - 26.2


Ostatnia spółka z mojego portfela to Ambra i w przypadku tej firmy, akcje we wrześniu wybiły ponad dotychczasowe historyczne szczyty, co zawsze jest silnym sygnałem kontynuacji trendu, czyli sygnał zakupu. Najbliższe wsparcie na akcjach tworzy teraz tzw. "zmiana biegunów", czyli poprzedni szczyt, który stanowił opór, zamienia się teraz w wsparcie - jest to cena 24,5 zł. 

Podsumowując: we wrześniu zgodnie z zapowiedziami, wyprzedałem się z dużej części akcji i ewentualny powrót do nich planuję po wyraźnych sygnałach powrotu przewagi kupujących nad sprzedającymi. Na zakończenie dla osób, które szukają analiz fundamentalnych do polskich spółek - polecić mogę kolegów z Portalu Analiz - jeśli szukasz szczegółowe analizy do polskich spółek to gorąco zachęcam do zaglądnięcia na ich stronę. Oni znacznie głębiej analizują spółki z rodzimego parkietu, ja na naszym rynku z kolei tylko traduje. Mój długoterminowy portfel (do niego przejdziesz klikając tu: "Portfel BSW") składa się wyłącznie ze spółek zagranicznych.
 
 
Dla osób inwestujących we własną wiedzę polecę jeszcze książkę autorstwa Toma Basso pt.:"Zarządzanie wielkością pozycji". Książka napisana w bardzo praktyczny sposób, z dużą liczbą wyliczeń i przykładów, czyli idealnie w moim guście. Klikając na tytuł książki lub na poniższe zdjęcie, przejdziesz do księgarni w której ona jest dostępna (a dostępna jest tylko tam):
 

4 komentarze:

 1. Hej Daniel,
  sądzisz ze to dobry moment na kupno ASML? Czy warto poczekać jeszcze chwilę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie ASML to bardzo dobra spółka, ale czy warto już kupować tego nie wiem - kiedy warto, zależne może być od wielu czynników, takich jak horyzont inwestycyjny, strategia, już posiadane akcje itd.

   Usuń
 2. Witaj Daniel,
  Ja spadki wykorzystałem do dokupienia małego pakietu Decora, z R22 nie zdążyłem i kurs szybko zawrócił. RSI na Decora wskazuje na wykupienie i fundamentalnie spółka wydaje się bardzo dobra więc zobaczymy czy dobrze zrobiłem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodzenia na spółce Decora, ja do tej spółki na razie nie planuję wrócić, ew. jak wrócą kupujący. R22 mam też nadzieję, że jakaś okazja do zakupu jeszcze przyjdzie, może również w niej skorzystam z sygnału siły :)

   Usuń