Translate my BLOG

czwartek, 28 października 2021

W.W. Grainger (GWW)

W.W. Grainger jest dystrybutorem typu business-to-business produktów i usług związanych z konserwacją, naprawą i obsługą, działającym głównie w Ameryce Północnej, Japonii i Europie. Oferta produktów firmy jest podzielona na kilka szerokich kategorii, w tym sprzęt do transportu materiałów, materiały bezpieczeństwa i ochrony, produkty oświetleniowe i elektryczne, elektronarzędzia i narzędzia ręczne, pompy i materiały hydrauliczne, środki do czyszczenia i konserwacji oraz narzędzia do obróbki metali.


Kapitalizacja firmy przekracza 22 mld. $ i zatrudnia w sumie 21 800 pracowników. Jako spółka rozwinięta rośnie powoli, ale stabilnie i swoimi zyskami w formie dywidendy dzieli się z akcjonariuszami - obecna stopa dywidendowa wynosi 1,53% co jest ponadprzeciętnie niską wartością, czyli w ujęciu wyceny w oparciu o dywidendę, spółka wyceniona jest teraz na ponadprzeciętnie wysokim poziomie:


Kiedy stopa dywidendy wzrośnie do 2,5%, akcje mogą stać się interesujące do inwestycji pod stały przypływ pieniężny. W ujęciu osiąganych zysków wycena wygląda podobnie, jednak trzeba też zaznaczyć, że w oparciu o tą metodę wycena ta powinna razem ze spadkiem stóp procentowych rosnąć - kiedy stopy procentowe wzrosną, inne alternatywy do lokowania pieniędzy staną się bardziej atrakcyjne, czyli wycena akcji powinna spaść (troszkę więcej na ten tema mówiliśmy w filmie, do którego przejdziesz klikając na jego tytuł: "Czy wzrost inflacji oraz rentowność obligacji wywołają bessę?"


Pozostałe wskaźniki finansowe w ujęciu inwestowania długoterminowego wyglądają bardzo zdrowo, tzn.: że rosną przychody, rośnie zysk netto, spada liczba dostępnych w wolnym obrocie akcji, rośnie free cash flow, rosną marża operacyjna oraz marża netto - ale to wszystko w wolnym, za to też w stabilnym tempie.
 

Technicznie cena akcji jest trudna do rozgrywania, gdyż zmienność w ostatnich latach była stosunkowo wysoka i to przy jednoczesnym przebijaniu potencjalnych poziomów zwrotnych:

GWW 28.10.2021 - 428,43 $

Dlatego uważam, że W.W. Grainger jest firmą bardziej interesującą do inwestycji długoterminowej (nie do tradingu) i kiedy cena akcji zejdzie ponadprzeciętnie nisko i wzrośnie stopa dywidendy oraz spadnie wycena - wtedy można pomyśleć o wykorzystaniu sytuacji do zakupu. Potencjalne poziomy wsparcia szarymi polami zaznaczyłem na wykresie - ale ponownie podkreślę, że dotychczas kurs stawiał pułapki i czyścił stop lossy osobom, które w oparciu o nie orientowały swoje pozycje. Więcej informacji do firmy jak zwykle na końcu:

Jeśli spodobała Ci się analiza i zainspirowała do dokładniejszego przyglądnięcia się spółce to zapraszam do zapisu na newsletter, w którym raz w tygodniu otrzymasz informację z nowymi analizami jakie w minionym tygodniu opublikowane zostały na blogu. Wraz z zapisem otrzymasz darmowy fragment mojej książki "Giełda, inwestycje, trading":

Zapisz mnie na newsletter i pobierz darmowy fragment książki ->

Dla osób poszukujących dodatkowej wiedzy polecić mogę również darmowy e-book, który przygotował LYNX Broker, e-book ten za darmo dostępny jest na stronie brokera, do którego przejdziesz klikając na poniższy baner:


7 komentarzy:

 1. Cześć Daniel.

  Czytam bloga już od dawna i nie raz znalazłem tutaj coś ciekawego, nie wspominając już o książce.

  Nie znalazłem jednak informacji, ani na blogu ani w książce, czy w swojej strategii inwestycyjnej zakładasz dywersyfikację w inne grupy aktywów (nieruchomości, obligacje, metale szlachetne). Czy ze względu na chęć maksymalizacji zwrotów albo ze względu na aktualne otoczenie rynkowe omijasz te grupy aktywów ?

  Inne pytane jest takie dla kogo polecasz inwestowanie w te spokojniejsze grupy aktywów, może powstanie jakiś o tym film na Youtube ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pracuje na giełdzie i dlatego "siedzę" w tym w czym się najlepiej znam i jest to rynek akcji. Nie oznacza to, że posiadam same akcje - mój prywatny portfel zdywersyfikowany jest również do większej liczby aktywów, ale one stanowią mniejszy udział.

   Dla kogo "spokojniejsze aktywa" mogą być dobrym wyborem? - z pewnością dla osób początkujących oraz osób, które nie chcą doświadczać większej zmienności w portfelu. Może z czasem w filmie na YouTubie temat ten troszkę dokładniej rozwinę ;)

   Usuń
  2. Dziękuje za odpowiedź :)

   Usuń
 2. Z jakiego programu pochodzi ten wykres tanio/drogo ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy jakiś premium content!! Dawaj Daniel, z chęcią kupię od Ciebie każdą wiedze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałbym na jakiś czas odstawić moją codzienną pracę w zarządzaniu portfelami, żeby przygotować stronę razem z treścią z dostępem premium, stąd nie wiem kiedy dojdzie :) Ale na razie dodatkowy (darmowy) content jest na YouTubie ;)

   Usuń