Translate my BLOG

wtorek, 19 kwietnia 2022

Qualys (QLYS)

Pora na przedstawienie kolejnej firmy, która być może jest interesującą spółką do inwestycji długoterminowej: Qualys. Firma jest dostawcą opartej na chmurze platformy dostarczającej rozwiązania w zakresie technologii informatycznych (IT), bezpieczeństwa i zgodności, które umożliwiają organizacjom identyfikowanie zagrożeń bezpieczeństwa w ich infrastrukturze IT, ochronę ich systemów IT i aplikacji przed cyberatakami. Zintegrowany pakiet rozwiązań informatycznych, bezpieczeństwa i zgodności firmy, dostarczany na platformie Qualys Cloud Platform, umożliwia klientom identyfikowanie i zarządzanie ich zasobami IT w środowisku lokalnym, punktach końcowych, chmurze, kontenerach i środowiskach mobilnych. Spółka ponadto gromadzi i analizuje dane dotyczące bezpieczeństwa IT, odkrywa i ustala priorytety podatności, rekomenduje i wdraża działania naprawcze i weryfikuje realizację takich działań. Platforma chmurowa oferuje zintegrowany pakiet rozwiązań, które automatyzują cykl życia wykrywania zasobów i zarządzania nimi, oceny bezpieczeństwa oraz zarządzania zgodnością infrastruktury IT i zasobów.


Spółka, która działa w tym sektorze jest z dużym prawdopodobieństwem firmą rozwijającą się, bo sam sektor charakteryzuje się wysokimi wskaźnikami tempa wzrostu. Qualys swoje przychody w ostatnich 5 latach zdołała powiększać o 15,75% rocznie, a w dziesięciu letnim ujęciu nawet o 18,4% rocznie. Warto również dodać, że to stosunkowo wysokie tempo wzrostu przychodów nie przyszło kosztem zysków, bo firma już wypracowuje zysk netto. 

Dlatego firma ta może być interesująca dla osób, które chciałyby swój portfel inwestycyjny zdywersyfikować o dosyć "agresywny" sektor, nie ryzykując przy tym, że zakupiona firma dopiero co będzie walczyć o dobrą pozycję na rynku. Według prognoz zysk firm z 71 mln. $ w 2021 roku ma w 2024 roku wzrosnąć do 103 mln. $. Przechodząc do wyceny firmy - mimo, że jest to firma rozwijająca się, wycenię ją w oparciu o zyski, gdyż one przy spółce są głównym celem do jakiego dąży każda firma. Qualys aktualnie wyceniana jest powyżej średniego poziomu wyceny z ostatnich pięciu lat i to oznacza, że w tym ujęciu firma jest lekko przewartościowana. Dlatego można spodziewać się korekty wyceny, która po spadku o ok. 20% może stać się powoli atrakcyjną do inwestycji długoterminowej firmą. 

QLYS 19.04.2022 - 143,89 $

Przechodząc do technicznej strony analizy - akcje Qualys w swojej dotychczasowej dziesięciu letniej historii tylko raz doświadczyły ponadprzeciętnie głęboką korektę, która doprowadziła wtedy do prawie 70% przeceny. Aktualnie mimo rynkowej korekty na wielu tego rodzaju spółkach, Qualys trzyma się zaskakująco dobrze, jednak w przyszłości myślę, że zejścia przekraczające 50% są tylko kwestią czasu. Jeśli wraz z taką korektą ogólny obraz fundamentalny pozostanie bez zmian, to byłaby to w mojej ocenie interesująca okazja do inwestycji długoterminowej. Więcej szczegółowych informacji do spółki, tradycyjnie na końcu:


Spółka z dzisiejszego wpisu dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Polecić w tej kwestii mogę LYNX Broker - broker, który jest dzisiejszym sponsorem analizy. Przy zakładaniu konta i powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), broker nowym klientom zwróci 50 $ prowizji od transakcji - do strony, gdzie można założyć konto, przejdziesz po kliknięciu na poniższy baner:
 


5 komentarzy:

 1. fajna analiza :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na wstępie pragnę zaznaczyć, że nie jest to atak - podchodzę sceptycznie do informacji z różnych stron i staram się skonfrontować ze sobą różne opinie, podejścia i wyciągnąć z tego jak najwięcej wartościowych wniosków :).

  Chciałbym się zapytać o sposób określania uczciwej wyceny akcji. Z tego co zauważyłem, bazujesz głównie na porównywaniu obecnych wartości wskaźników do ich historycznych wartości. Myślę, że rozwiązanie to ma sens, jednak ma też wadę. Czasami zdarza się, że spółka jest przez dłuższy czas wyceniana bardzo drogo w stosunku do swojego potencjału do wzrostu oraz innych fundamentów. Gdy wycena akcji tej spółki spadnie z bardzo drogiej do drogiej (np. o 30%), to według Twojego sposobu, można wyciągnąć mylne wnioski, że jest ona tania, ponieważ jest najtańsza w swojej kilkuletniej historii.

  Niektórzy natomiast wyceniają spółkę na podstawie obecnej wartości EPS, prognozowanego średniorocznego wzrostu tej wartości (np. przez kolejne 10 lat) oraz docelowej wartości wskaźnika P/E. Docelowy P/E często określa się jako dwukrotność średniorocznego wzrostu np. gdy przewidywany średnioroczny wzrost wynosi 15%, to docelowy P/E ustala się na 2*15=30.

  Próbowałem określić wartość spółek, które uważasz za tanie/uczciwie wycenione za pomocą tej drugiej metody. Według niej zdarza się, że dana cena jest wysoka, a uczciwa cena jest gdzieś 20-50% niżej. Zdaję sobie sprawę, że to też zależy od przyjętych założeń, ale zazwyczaj bazuję na prognozach analityków z Yahoo Finance i innych serwisów.

  Co prawda druga metoda jest "prosta" i nie uwzględnia kilku ważnych czynników (jak np. skup i emitowanie nowych akcji, FCF), ale wydaje mi się, że bardziej bazuje na matematyce, a mniej na historii.

  Co sądzisz o tej drugiej metodzie? Dlaczego kierujesz się akurat historycznymi wartościami wskaźników a nie np. metodą mniej lub bardziej podobną do powyższej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wiadomość :)
   W odpowiedzi na to pytanie w niedzielę będzie film na naszym kanale YouTube

   Usuń
  2. Wspomniany film już jest online: LINK :)

   Usuń