Translate my BLOG

sobota, 30 kwietnia 2022

Bycze spółki po marcu oraz kwietniu 2022

Ostatnia sesja miesiąca minęła, więc czas podsumować co się od ostatniej aktualizacji w marcu w portfelu "Byki" działo. Minione dwa miesiące dla szerokiego rynku były bardzo nerwowe - wszędzie gdzie się rozejrzymy mamy tylko negatywne wiadomości: inflacja, wojna, kryzys, powrót pandemii itd. a to oznacza, że może ponownie powoli czas rozglądnąć się za inwestycjami? Nie bez powodu się mówi, że najlepszym okresem do inwestowania jest okres w którym "świat się kończy". Licząc od początku roku, indeks WIG notuje prawie 17% pod kreską, mój prywatny portfel "Byki" w tym samym czasie spadł z kolei o ok. 10%:

Przechodząc do aktualnego składu portfela - na początku roku niemal z wszystkich polskich akcji się pożegnałem i od tamtego czasu nie dokonywałem, żadnych transakcji. W portfelu pozostała tylko jedna spółka i jest nią Ambra.

AMB 29.04.2022 - 21,40 zł

Również Ambra stała się ofiarą bessy na rynku, jednak firma w stosunku do pozostałej większości spółek trzyma się stosunkowo dobrze i związku z tym akcje te nie sprzedaję. Aktualnie najbliższe wsparcie mamy przy cenie 20 zł, opór z kolei znajduje się na poziomie 23,5 zł za akcję. Wyjście w jedną lub drugą stronę, może dać większy impuls na kontynuację ruchu (jak spadnie poniżej 20 zł, to większy impuls spadkowy, a jak wyjdzie ponad 23,5 zł to wzrosty mogą się przyspieszyć). Dlatego w tych akcjach, patrząc czysto technicznie, powinniśmy czekać na ruch spółki i następnie na ten ruch odpowiednio zareagować.

Podsumowując - bessa na rynku dalej trwa, negatywny sentyment się utrzymuje, ale ogólna sytuacja finansowa na wielu spółkach w cale się nie pogarsza. Wycena fundamentalna w niektórych akcjach zdaje się już być atrakcyjna, ale do czasu kiedy sytuacja techniczna nie zasugeruje powrót do wzrostów, założyć należy, że rynek dalej będzie kontynuował trwający ruch spadkowy. Osoby, które są gotowe zaakceptować podwyższoną zmienność, sytuację tą powinni wykorzystać do zwiększenia aktywności zakupowej - wraz z dłuższym czasem zaangażowania, rośnie prawdopodobieństwo wygenerowania dodatniej stopy zwrotu (pod warunkiem, że spółka z ujęcia finansowego generuje dla inwestora dodatkową wartość, czyli że wyniki finansowe firmy z roku na rok rosną). 

Na koniec dla zainteresowanych dokształceniem się w inwestowaniu oraz tradowaniu na giełdzie polecę książkę "Giełda, inwestycje, trading". W niej dokładniej opisałem jakie kryteria spółka powinna spełniać, aby stała się ona dla mnie interesująca do inwestycji długoterminowej. Klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:
 

8 komentarzy:

 1. Zbieram mocne fundamentalnie spółki gamingowe: CRJ, 11B, DRAGO. Mocny dolar im sprzyja, a wyższe stopy proc. niestraszne. Wszystkie mają spory zapas cashu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie myślę o spółkach gamingowych w obecnych czasach, ale ja tylko mam małą pozycję i myślę czy by nie powiększać na Playwayu

   Usuń
 2. A obserwujesz coś teraz z polskiego rynku czy czekasz na zmianę sentymentu? Ja przymierzam się do zwiększenia pozycji na Mobruk, TIM i PKN. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam swoją listę kilkudziesięciu spółek, ale w tradingowym ujęciu czekam na sygnały techniczne, nie poziom wyceny :)

   Usuń
 3. Dlaczego nie ma zainteresowania spółkami ,które są w trendzie od dłuższego czasu ?a perspektywy dalszych wzrostów zapowiadanych przez analityków są pewne,do nich należą firmy związane z wydobyciem i sprzedażą węgla jak:AMR-ARCH-CEIX-BTU, do tego dodał bym akcje spółek związanych z gazem ziemnym i skroplonym;AR-EQT-GLNG-TELL.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto kupił kilka miesięcy temu ,lub lat temu polską spółkę BUMECH ,dziś pije szampana.Jakoś mało modne w blogach są te akcje ,które są w trendzie wzrostowym,większość inwestuje w tech ,ale niedługo przejadą się sromotnie.

   Usuń
 4. Opinia,czy wróżba?https://bithub.pl/typ/bitcoin-zloto-akcje-wkrotce-sie-zalamia-nic-nie-zadziala/

  OdpowiedzUsuń
 5. Szanowni Państwo, przecież jest BESSA a Wy zamierzacie kupować?

  OdpowiedzUsuń