Translate my BLOG

piątek, 7 października 2022

Waters Corporation (WAT)

Na giełdzie mamy bessę i tym samym promocję na wielu spółkach. Dlatego warto w tym czasie rozglądać się za interesującymi spółkami do inwestycji długoterminowej. Dzisiaj pod lupę trafia spółka, która wśród list oczekujących do przedstawienia na blogu firm jest już dosyć długo: Waters Corporation. Spółka specjalizuje się w koncepcji, produkcji i sprzedaży instrumentów analitycznych wykorzystywanych do pomiaru i dostarczaniu informacji, na których liczą naukowcy, aby zapewnić czystość przyjmowanych leków, jakość używanych produktów i bezpieczeństwo spożywanej żywności.


Spółka ta dobrze by pasowała jako zamiennik do ostatnio sprzedanej firmy z portfela "Najlepszych Spółek Świata" - Neogen. Profil działalności jest podobny, Waters jest jednak dużo większą firmą z kapitalizacją rynkową, która przekracza 17,5 mld. $. Firma powstała w 1958 roku i zatrudnia dzisiaj 7800 pracowników. Jej wyniki finansowe prezentują się bardzo dobrze - podstawowe dane jak przychody oraz zysk liczony na jedną akcję są w długoterminowym trendzie wzrostowym. Marża jest ponadprzeciętnie wysoka i bardzo stabilna, więc kryteria jakie powinna spełniać długoterminowa inwestycja są w tej spółce spełnione - firma w długim terminie zwiększa swoją wartość.

WAT - wycena w oparciu o zyski


Fundamentalna wycena spółki wygląda aktualnie dosyć atrakcyjnie (w ujęciu osiąganych zysków). Obecne poziomy wskazują na podobną wycenę jaką ostatnio mieliśmy podczas pandemicznego krachu w 2020 roku. Przy wycenie w oparciu o przychody wygląda to bardzo podobnie, jednak w tym przypadku wycena ta sugeruje, że obecna cena akcji bliższa jest "uczciwej wycenie" (a nie wycenie wskazującej "niedowartościowanie"). Jeśli więc dodać do tego większy margines bezpieczeństwa, to z perspektywy długoterminowego inwestora, uważam że akcje tej firmy staną się atrakcyjne kiedy cena akcji spadnie w okolice 250 $ (obecny poziom to 287 $ - potrzeba więc jeszcze 15% spadków). 

WAT 07.10.2022 - 87,55 $


Spadek ceny akcji do 250 $ byłby również z technicznego ujęcia interesujący do wykorzystania, aczkolwiek trzeba otwarcie przyznać, że w tym przypadku jest to delikatnie naciągany poziom obrony. "Naciągany" z tego względu, że cena w przeszłości nie reagowała na wyznaczone w ten sposób poziomy zwrotne, co też oznacza, że w oparciu o price action, trudniej jest tradować na tej spółce. Kto czytał moją książkę, ten pewnie sobie też już przypomina, że jestem dużym zwolennikiem upraszczania sobie handlu i kiedy nie ma jednoznacznych wzorów, które się powtarzają, wtedy też prawdopodobieństwo, że taką metodą uzyskamy na rynku przewagę, maleje. Mimo tego - dla fundamentalisty poziom wyceny zdaje się już być atrakcyjny (dla mnie stanie się atrakcyjny po spadku o kolejne 15% do poziomu 250 $). Dla technika z kolei wykres w mojej opinii nie nadaje się do aktywnego handlowania. Więcej danych do firmy na końcu: 

Dla osób poszukujących brokera do handlu akcjami, w tym również do handlu na pochodnych instrumentach finansowych typu opcje i kontrakty, polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Rejestrując się przez poniższy link, broker w ramach współpracy z blogiem, zwróci moim czytelnikom część z prowizji od transakcji:


Na zakończenie dla osób, które chciałyby się dokształcić - drugie wydanie mojej książki powili się kończy i niebawem będzie już dostępne trzecie. Jednak ze względu na znaczący wzrost kosztów produkcji, trzecie wydanie z dużym prawdopodobieństwem będzie droższe. Dlatego osoby, które chciałyby kupić książkę - jeszcze jest okazja do jej zdobycia po niższej cenie i radzę się pośpieszyć, bo może ich już niebawem zabraknąć! Do sklepu z książką przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz