Translate my BLOG

środa, 5 października 2022

Keysight Technologies (KEYS)

Czas znowu na przedstawienie jakiejś wysoko wyspecjalizowanej firmy - Keysight Technologies. Firma ta, to amerykańska firma produkująca sprzęt i oprogramowanie do testowania i pomiarów elektroniki. Specjalizuje się w opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek rozwiązań i systemów projektowania elektronicznego, testowania i pomiarów do walidacji, symulacji i optymalizacji wydajności sprzętu i systemów elektronicznych. Dla dokładniejszego wyobrażenia co to w ogóle oznacza - poniżej kilka przykładowych produktów firmy:


Ceny takiego sprzętu zaczynają się od kilku tysięcy złotych i sięgają do nawet kilkuset tysięcy. Na wagę rynkową Keysight przynosi ponad 30 mld. $ i zatrudnia w sumie 14 700 pracowników. Jako spółka technologiczna nie dzieli się swoimi zyskami w formie dywidendy, tylko woli je przeznaczać w dalszy rozwój firmy. Na giełdzie notowana jest od 2014 roku i według informacji z Wikipedii jest to też data powstania firmy. 


Finansowo spółka prezentuje się poprawnie, aczkolwiek moje kryteria do inwestycji długoterminowej firma spełnia jedynie pod warunkiem bardzo silnego złagodzenia tych kryteriów, gdyż wyniki finansowe mimo, że są w ogólnym trendzie wzrostowym, to mimo tego ich stabilność pozostawia wiele do życzenia. Mówiąc bardziej precyzyjnie - spółka jest młoda i tym samym jej wyniki potrafią być zmienne. W latach 2015-2018 marża spółki dosyć silnie spadła, co przełożyło się również na mniejszy zysk liczony na jedną akcję. Więc oznacza to, że dotychczas mimo, że firma w długim okresie zwiększa swoją wartość, to mimo tego młodsza historia pokazała, że pojawiają się okresy w których pozytywny trend wyników zostaje przerwany. 

KEYS 05.10.2022 - 168,65 $


W moich oczach Keysight z fundamentalnego ujęcia jest więc interesująca jedynie dla osoby, która jest gotowa zaakceptować zmienność wyników finansowych i która wierzy w to, że w długim terminie wyniki te będą w trendzie wzrostowym - czyli bliższa kategorii spekulacji, niż inwestycji długoterminowej. Jednak patrząc na wykres można zauważyć, że firma trzyma się znacznie lepiej od szerokiego rynku - szeroki rynek niedawno ustanowił nowy niższy dołek bessy, a spółka nie. Dlaczego to jest istotne, to pisałem w artykule jaki podczas pandemicznego krachu przygotowałem dla księgarni makelrska (link: po kliknięciu tutaj). W dużym skrócie można powiedzieć, że zakładając, że rynek jest zawsze lepiej poinformowany od indywidualnego inwestora, można wychodzić z założenia, że techniczna przewaga spółki nad rynkiem ma swoje powody. Więcej informacji do firmy na końcu:

 

Załóż rachunek w LYNX Broker i odbierz 50 $ ->

Newsletter bloga + darmowy excel, który wyliczy Tobie kiedy osiągniesz wolność finansową ->

Moja książka "Giełda, inwestycja, trading" ->

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz