Translate my BLOG

wtorek, 13 sierpnia 2019

Church & Dwight (CHD)

W które spółki koncentrować swój portfel?
CHD 12.08.2019 -  76,99 $

Church & Dwight była jedną z pierwszych spółek, którą przedstawiłem jako kandydata do portfela "Najlepszych Spółek Świata" i tak dołączyła ona do niego pod koniec 2017 roku. Licząc od tamtej chwili firma zwiększyła swoją wartość o ponad 80% do tego dochodzi jeszcze blisko 3% wypłata dywidendy. Zakup "anty-cykliczny", w chwili kiedy to cały sektor kulał okazało się bardzo dobrą decyzją. Stabilność z przeszłości firma udowodniła również w kolejnych miesiącach, gdzie mimo większych rynkowych turbulencji CHD trzymał się stabilnie. Jako firma, którą można uznać za niecykliczną notuje ona bardzo wysokie wskaźniki wzrostu (od chwili mojego zakupu jest to 41,7% w skali roku). Dlatego po Exponent, Church & Dwight jest drugą spółką w którą możliwie zamierzam w przyszłości koncentrować część swojego portfela. Zanim ale do tego dojdzie raczej jeszcze kilka lat minie - najpierw rozbudowa portfela do dwudziestu kilku spółek.

Na zakończenie dodaję wyniki finansowe spółki wraz z podstawowymi danymi, gdyż przy pierwszym przedstawieniu tej firmy ich nie załączyłem:


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co tu więcej pisać - od 1980 roku rośnie i rośnie... i rośnie...
CHD 29.09.2017 - 48,45 $

Dzisiaj kolejny kandydat do "Najlepszej Spółki Świata" - Church & Dwight. Firma jest bliskim konkurentem już wcześniej przedstawionej brytyjskiej spółki Reckitt Benckiser, produkuje artykuły chemiczne i kosmetyczne, ale również suplementy diety oraz karmy dla zwierząt. Data założenia sięga połowy XIX wieku, a dokładniej 1846 roku, na giełdzie w ostatnich 37 latach osiągała średnioroczne stopy zwrotu bliskie 17%, największa rynkowa korekta miała miejsce w 1992 roku i wyniosła 53,6%, trwała ona całkiem długo, gdyż do wybicia nowych szczytów potrzebowała 6 lat i 3 miesiące. Jednak kolejne korekty nigdy nie trwały powyżej 2,5 lat - przykładowo pęknięcie bańki internetowej zakończyło się 51,2% przeceną, spółka potrzebowała wtedy 2 lata i 3 miesiące na nowe historyczne szczyty (dla porównania SP500 bessę z 2000 roku całkowicie pokrył dopiero po 13 latach), kolejna bessa z 2008 roku spółkę w ogóle nie tknęła, w trakcie światowego kryzysu finansowego CHD spadło zaledwie 30,7%, które po 1,5 roku całkowicie odrobiono. Stabilność wzrostów robi wrażenie - licząc od 1980 roku spółka odnotowała zaledwie 12 korekt, które przekroczyły 20%! Oczywiście CHD regularnie raz na kwartał wypłaca dywidendę, od 2006 roku nieprzerwanie rok w rok ją podwyższa - obecnie wynosi ona 1,5%, a Payout Ratio nie przekracza 40%.

8 komentarzy:

 1. 37 lat i 12 korekt, które przekroczyły 20%, czyli tylko co 3 lata okazja do przyłączenia w korekcie do trendu. Ostatnia w 2016 roku (spadek wtedy sięgnął 20,1%), co znaczy że na kolejne wejście pod względem statystycznym będziemy mieli okazję dopiero w 2019 roku...

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowity sukces! Wszystko pod jak największą kontrolą, super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie by było gdybyś tak samo jak portfel polskich spolek zaczął publicznie prowadzić również swój portfel spółek zagranicznych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już kilka razy dostałem to samo pytanie - skoro ono się tak często pojawia to może (ale nie gwarantuje) dodam zakładkę tego portfela. Chociaż w niej nie będzie się dużo działo, gdyż w spółki zagraniczne inwestuję na długoterminowo - nie sprzedaję tych akcji tylko regularnie nowe nabywam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow super. Cieszę się z takiego sukcesu. Świetnie przedstawione te dane.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba właśnie mamy taką małą korektę na tej spółce, toczy się walka na poziomie 83$ :) Gdybyś jej nie miał jeszcze wchodziłbyś już czy jeszcze poobserwował aż np odbije się od 84$ ale od góry ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Wykorzystuję dzisiaj słabość rynku i powiększam swoją długoterminową pozycję w spółce Church & Dwight. Średnia cena zakupu to 85,93 $ przy kursie USD/PLN 4,75. Spółka tym samym awansuje do trzeciej największej pozycji w portfelu.

  OdpowiedzUsuń