Translate my BLOG

piątek, 2 sierpnia 2019

Fair Isaac Corporation (FICO)

Spekulacja długoterminowa?
01.08.2019 - 359,81 (USD)

Przy budowie długoterminowego portfela warto jakąś jego mniejszą część zainwestować w spółki spekulacyjne. Ta część portfela jest bardziej zmienna i ryzyko niepowodzenia większe, ale za to też szansa na trafienie firmy, która w kolejnej dekadzie wzrośnie co najmniej dziesięciokrotnie, a przynajmniej że w długim terminie pokona klasyków inwestycyjnych jak 3M Company albo Berkshire Hathaway wyższe. Czy spółka z tego wpisu, czyli Fair Isaac Corporation (FICO) będzie taką firmą, tego oczywiście nie wiem, ale kto się "nie odważy" ten się nie dowie (nie skorzysta). FICO jest firmą zajmującą się oprogramowaniem analitycznym i ma największy udział rynkowy w oprogramowaniu opartego o wykrywanie oszustw. Wśród bankierów oraz osób zaciągających kredyt może być znajoma z tzw. FICO Score, czyli wskaźnika służącego do obliczania zdolności kredytowej.

Spółka ta jako właśnie część spekulacyjna również notuje w moim certyfikacie którym zarządzam i który w dużej mierze odzwierciedla mój prywatny portfel "Najlepszych Spółek Świata". Kupić go można na giełdzie w Stuttgarcie oraz od niedawna również w Szwajcarii (BX Swiss) więcej na temat tego certyfikatu można znaleźć pod tym linkiem: "HQSP Investing". W certyfikacie tym spółka "zajmuje" 3,5% jego wartości i notuje dzisiaj z ok 20% zyskiem. 

Również w moim drugim, bardziej aktywnie zarządzanym certyfikacie (link: "Megatrend Trading") jest ona obecna, tutaj jej udział stanowi 8,3% notując w nim z ponad 22% zyskiem.

Dla osób zainteresowanych zbudowaniem własnego długoterminowego portfela inwestycyjnego, którym temat giełdy jest troszkę bardziej odległy: jestem w trakcie pisania książki i w niej umieszczę wszelkie potrzebne do tego informacje wraz z dokładnym przedstawieniem mojego podejścia tradingowego (czyli również dla transakcji krótszo-terminowych). Data publikacji jeszcze nie jest znana, ale mam nadzieję, że do końca roku będzie gotowa. Do tego czasu mogę polecić książkę dostępną pod tym linkiem: "Zawód Inwestor Giełdowy" autorstwa dr. A. Elder.* 


*link oznaczony gwiazdką jest linkiem afiliacyjnym, czyli przy zakupie książki z tego linku wspierasz blog (nie dopłacając do ceny zakupu)

Przechodząc do pozostałych danych spółki, jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 10,2 mld. $, zatrudnia 3896 pracowników, nie wypłaca dywidendę a jej obecna fundamentalna wycena raczej jest zawyżona, poniżej pozostałe dane wraz z wynikami finansowymi z ostatniej dekady:
1 komentarz: