Translate my BLOG

niedziela, 11 sierpnia 2019

Pool Corporation (POOL)

Bogacące się społeczeństwo, jak to wykorzystać?
POOL 09.08.2019 - 199,35 $

W Europie posiadanie własnego basenu jest czymś czym pochwalić się mogą tylko najbogatsi, z kolei w Ameryce posiadanie basenu uznać można za "normalną sprawę" w której nawet jak nie jest wykorzystywany, basen stanowi ważny element dekoracyjny domu. Społeczeństwo się bogaci, a poziom skrajnego ubóstwa na ziemi jest najniższy od czasów jego mierzenia. Dzisiaj przedstawię firmę, która na tym korzysta i dzięki bardzo pozytywnej historii finansowej, spółka ta dołącza do grona listy "Najlepszych Spółek Świata". 

Pool Corporation (POOL) zajmuję się budową oraz opieką basenów, ponadto firma rozszerza swoją działalność w segmencie ogrodniczym, gdzie szczególną koncentrację kładą na odpowiednim nawadnianiu trawników. Wydawałby się, że działa w niszowym segmencie, ale ten niszowy segment pozwolił uzyskać kapitalizację rynkową bliską 8 mld. $. Dywidenda też jest wypłacana i nieprzerwanie od 2011 roku sukcesywnie powiększana, dzisiaj wynosi  ona 1,1% przeznaczając na nią 30% zysków. Spółka również skupuje akcje własne co mocno stabilizuje kurs akcji (widać to na wykresie). Tego rodzaju firma mocno korzysta na dobrej koniunkturze i w momencie pogarszania się tej koniunktury cierpi na tym więcej niż szeroki rynek. Kryzys z 2008 roku doprowadził do ponad 75% przeceny kursu akcji, jeśli więc w przyszłości ponownie doświadczymy podobnej sytuacji, może przyjść okazja na długoterminowe zaangażowanie się w tą firmę. 

Tradycyjnie na koniec wpisu załączam jeszcze wyniki finansowe spółki z minionej dekady: 3 komentarze:

  1. Bogacenie się społeczeństwa - to cieszy! Rzeczywiście, posiadanie basenu w Europie kojarzy się raczej z wyższym statusem finansowym. I, jak widać, wejście w ten dość niszowy u nas rynek może być całkiem opłacalne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja polecam https://www.crowe.com/pl/services/audyt/wyceny-spolek tutaj jest link do strony firmy która zajmuje się księgowością i usługami prawnymi. Wyceniają także spółki. Polecam zajrzeć na stronę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzisiaj do portfela doszła nowa spółka: POOL CORPORATION ( $POOL). Średnia cena zakupu to 378,67 $ przy kursie USD/PLN równym 4,51 (kupowałem dolary w listopadzie, czyli po starym kursie).

    OdpowiedzUsuń