Translate my BLOG

środa, 21 sierpnia 2019

Mesa Laboratories (MLAB)

Czy mała spółka przyłączy do "dużych graczy"?
MLAB 20.08.2019 - 218,25 $

Mesa Laboratories jest najmniejszą spółką z całej mojej listy obserwowanych kandydatów do "Najlepszej Spółki Świata" - jej kapitalizacja rynkowa wynosi 925 mln. $ (0,925 mld. $). W mojej strategii pod zakup długoterminowy minimalna kapitalizacja rynkowa powinna wynieść 1 mld. $, wszystko poniżej traktuję bardzo spekulacyjnie. Oznacza to, że MLAB na razie dalej będzie gościć tylko na liście (nie w portfelu), ale jeśli dotychczasową przewagę rynkową utrzymają szansa na przyłączenie wzrośnie. W opisie działalności firmy przedstawiają się jako "ochroniarzy" osób słabszych, wspierają utrzymanie "krytycznych środowisk" w szpitalach, bankach krwi, laboratoriach, aptekach i zakładach przemysłowych. Zatrudniają 347, pracowników, płacą 0,29% dywidendy na którą przeznaczają 31,6% swoich zysków. Spółka ma bardzo niskie zadłużenie i jako jedna z kilku z wszystkich spółek z listy do kandydatów nie ma na nią opcji do handlu, tzn. nabyć ją można tylko poprzez zakup akcji - coś dla osób chcących posiadać udziały w niej ale po niższym kursie, kasując premię w przypadku kontynuacji trendu (jak będzie zainteresowanie, może rozszerzę ten temat) - więcej odnośnie pochodnych instrumentów finansowych można doczytać w tej książce*: "Instrumenty Pochodne. Przewodnik menedżera".

*przy zakupie książki z tego linku wspierasz blog (nie dopłacając do ceny zakupu)

Dane fundamentalne spółki wyglądają pozytywnie (z tego co zdążyłem przejrzeć strata netto w 2018 roku wynikła z reformy podatkowej w USA - jest to efekt jednorazowy). Poniżej całe zestawienie:


1 komentarz:

  1. Lubie takie spolki! Na pewno wyzszy potencjal niz te large cap. stock, ktore "kazdy" ma. 100% wzrostu to wzrost do 2 mld. kapitalizacji, przy spolce majaca 500 mld. kapitalizacji wzrost w takim samym czasie o 100% raczej duzo mniej prawdopodobny.
    Opcje riwniez ciekawa sprawa, ale wskazane jest miec troszke wiekszy portfel, ja moimi kilkudziesieciotysiecznym portfelem duzo na opcjach nie skorzystam, aczkolwiek moze w przyszlosci dojda do moich "instrumentow" handlu.

    OdpowiedzUsuń