Translate my BLOG

środa, 27 lipca 2022

Bright Horizons Family Solutions (BFAM)

Dzisiaj pod lupę trafia spółka jaka w ujęciu działalności jaką prowadzi jest firmą, którą podejrzewam nikt z czytelników nie ma w swoim portfelu długoterminowym. Bright Horizons Family Solutions jest dostawcą usług opieki nad dziećmi - czyli inwestycja w przedszkola.


Firma na wagę rynkową przynosi niecałe 5,5 mld. $ i zatrudnia w sumie 25 800 pracowników. Do 2019 roku sytuacja w firmie rozwijała się bardzo obiecująco - aż przyszły lockdowny. Po pandemicznym krachu przychody jak i zysk spółki spadły do poziomów sprzed ponad pół dekady. Ponowny powrót na dawne szczyty okazuje się również sporym wyzwaniem, bo dotychczas firma nie jest w stanie szybko przywrócić dawne poziomy wyników finansowych. Mimo tego ogólny trend wzrostowy, który trwa od 2005 roku pozostaje wzrostowy i na tą chwilę powrót do historycznych szczytów zdaje się tylko kwestią czasu - pozostaje pytanie jakiego czasu?

 


Aby odpowiedzieć na to pytanie można sprawdzić jak aktualny spadek ceny akcji wpłynął na wycenę firmy i wycena ta po ostatniej ponad 50% przeceny sięgnęła poziomy z okresu pandemicznego krachu. Poziom ten byłby moim zdaniem atrakcyjny do kupna, pod warunkiem, że firma wróciła na dawne tory, a w tym przypadku tak nie jest, bo (dla przypomnienia) po pandemicznym krachu spółka do dzisiaj nie była w stanie dostosować się do zmienionych warunków. Dlatego przy inwestycji długoterminowej przyjąłbym większy margines bezpieczeństwa i poczekałbym na jeszcze większy spadek wyceny do najniższych poziomów z ostatnich ok. 10 lat historii spółki.

BFAM 27.07.2022 -  90,90 $


Przechodząc do technicznej sytuacji spółki - w krótkim ujęciu mamy niemal książkową formację "odwróconej głowy z ramionami". Formacja ta może zapowiadać większy ruch wzrostowy - dla mniej wtajemniczonych: przy trendach analizujemy jego wierzchołki, kiedy mamy nowe niższe wierzchołki (w stosunku do poprzednich), to mówimy o trendzie spadkowym. Kiedy natomiast nowy wierzchołek kształtuje się powyżej poprzedniego, to w takim przypadku oznacza to, że dotychczasowy charakter trendu ulega zmianie i możliwe, że niższe kursy już nie są tak chętnie wykorzystywane do dalszego sprzedawania. Tym samym wzrasta prawdopodobieństwo, że kurs w kolejnych sesjach będzie rósł. W formacji oRGR (odwrócone-ramię-głowa-ramię) sygnał zakupu generuje się po przebiciu linii szyi (na wykresie przerywana linia) i jej potencjalny zasięg wzrostowy zmierzyć można licząc odległość tej linii od "głowy" i w naszym przypadku byłyby to wzrosty do minimum 116 $ za jedną akcję (aktualny poziom to 91 $). Więcej danych do firmy wraz z podsumowaniem na końcu:Podsumowując: Bright Horizons Family Solutions może być interesującą firmą do inwestycji w sektor, którą raczej z czytelników bloga nikt nie ma swoim portfelu. Aktualny poziom wyceny w mojej interpretacji nadal nie jest jest atrakcyjny do kupna - uważam, że przy tej spółce powinno się zwiększyć margines bezpieczeństwa. Krótkoterminowo z kolei, ewentualne przybicie linii szyi może doprowadzić do większej korekty krótkoterminowego trendu spadkowego z zasięgiem na 116 $, co daje ok. 25% potencjału wzrostowego.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na amerykańskich spółkach to polecić mogę LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci Tobie 50 $ prowizji od transakcji. Polecam również skorzystania z darmowej wiedzy jaką broker przygotował w formie e-book'a - klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie za darmo ten e-book można sobie pobrać:

 

6 komentarzy:

 1. Po co wyszukiwać jakieś spółki mało znaczące,moim zdaniem tu i teraz trzeba inwestować z trendem,oraz dofinansowane sektory przez rządy ,takie w ostatnich dniach dostały potężną dawkę dofinansowania sektory związane z energią odnawialną,zieloną -czystą energią,a do nich należą spółki znajdujące się w ETF TAN,PBW-ICLN,oraz uranowe znajdujące się w ETF URA.więcej tu-https://finance.yahoo.com/quote/FSLR?p=FSLR

  OdpowiedzUsuń
 2. Przetłumaczone-https://www-barrons-com.translate.goog/articles/first-solar-stock-rally-bill-51659111434?siteid=yhoof2&_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej Danielu,

  możesz powiedzieć co sądzisz o tej opinii?
  https://twitter.com/Mayhem4Markets/status/1552553295536848896?s=19

  Czy dla Ciebie to szum rynkowy i nie uważasz tego za wartościowe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy pracowałem jako prop-trader, przed publikacją ważnych informacji zawsze zabezpieczaliśmy swoje pozycje hedgując je, lub zmniejszając zaangażowanie. Przy zarządzaniu większymi kwotami jest to normalna procedura w jaki instytucjonalni chronią się przed ryzykiem wzrostu zmienności. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Z tego sobie zdaje sprawę. Pytanie czy uważasz ze teraz byliśmy właśnie świadkami usuwania hedgow, stąd te wzrosty.

   Usuń
 4. Pytasz o short squeeze? Nie jesteśmy w stanie stwierdzić co wywołuje ruch na rynku, ale nie ma to też znaczenie. Liczy się tylko to, że jest ruch i to w jaki sposób jesteśmy w stanie go wykorzystać - zarabiamy na zmianie ceny, a nie na informacji co na tą cenę wpływa. Ludzie lubią mieć na wszystko wytłumaczenie, dlatego też mamy całą gałąź gospodarczą, która na wszystko znajdzie wytłumaczenie - wiadomości ekonomiczne. Na giełdzie jednak to nie wiadomości kształtują ceny, tylko ceny wiadomości i my traderzy powinniśmy wykorzystywać te zmiany ceny, a inwestorzy długoterminowi rozwijającą się gospodarkę, a nie informacje które tłumaczą ruch ;)

  OdpowiedzUsuń