Translate my BLOG

piątek, 8 lipca 2022

Flowers Foods (FLO)

Najwyższy czas na przedstawienie kolejnej interesującej firmy do inwestycji długoterminowej, tym razem pod lupę trafia defensywna spółka dywidendowa: Flowers Foods. Jest to producenta i sprzedawca pakowanych produktów piekarniczych. Główne produkty firmy to chleb, bułki, przekąski i tortille. Ponadto świadczy usługi gastronomiczne i restauracyjne oraz prowadzi sklepy z używanymi rzeczami, sprzedaje też pakowane produkty piekarnicze dystrybutorom hurtowym do ostatecznej sprzedaży w wielu punktach gastronomicznych. Spółka prowadzi około 243 sklepy, ponad 46 piekarni i zatrudnia 8900 pracowników, a na wagę rynkową przynosi 5,65 mld. $.


Finansowo spółka charakteryzuje się klasycznymi cechami firmy z defensywnego sektora dóbr konsumpcyjnych, tzn. mamy wysokie payout ratio (ok. 81%), stopę dywidendy która jest wyższa niż przy spółkach z pozostałych sektorów (3,26%) oraz stabilne wyniki finansowe, które nie rosną w jakimś zawrotnym tempie, ale za to są też bardzo stabilne. 


Dywidenda w spółce wypłacana jest od 2002 roku i oczywiście z każdym kolejnym rokiem jest ona wyższa. Jednak tempo podwyżki dywidendy nie jest wysokie - aktualnie w ujęciu trzy, pięciu i dziesięciu letnim rosła wolniej niż aktualny poziom inflacyjny (który w USA przekracza 8%): dywidenda ta rosła średnio ok. 4% rocznie. Stopa dywidendy, mimo bessy na akcjach jest w tej spółce w okolicach trzy letniego dołka, co innymi słowami oznacza, że cena akcji nie uczestniczy w tym samym stopniu w spadkach, co szeroki rynek. Oznacza to, też z ujęcia wyceny akcje te są w aktualnej sytuacji delikatnie przewartościowane.


Przewartościowanie to potwierdzają również podstawowe wskaźniki wyceny, które notują w okolicach najwyższych poziomów od ponad siedmiu lat - mowa tu o stosunku ceny do sprzedaży, do wolnych przepływów pieniężnych oraz wartości księgowej. Mimo tego przy inwestycjach podczas bessy, warto również przyglądnąć się tym pozornie drogim firmom, bo one w okresach kiedy podczas spadków na giełdzie tak mocno nie tracą, są często dobrą pozycją do stabilizacji portfela.

FLO 08.07.2022 - 27 $


Przechodząc do długoterminowego wykresu spółki - akcje te, jak to przystaje na firmę defensywną, rzadko korygują o więcej nić 30%. Ostatnią większą korektę mieliśmy w 2016 roku, a jeszcze wcześniej, dopiero podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Podczas krachu pandemicznego, podobnie jak obecnie, akcje te nie odnotowały znaczący spadek. Więcej danych i podsumowanie na końcu:


Podsumowując: Flowers Foods może być interesującą spółką do stabilizacji portfela, która oprócz ponadprzeciętnie niskich obsunięć, stabilizuje portfel zasilając go regularnym przypływem pieniężnym pochodzącym z dywidendy. Aktualna wycena firmy, wskazuje przewartościowanie i dlatego inwestując w nią na okres długoterminowy, uważam że przy zakupie obecnie lepiej wchodzić mniejszą transzą. Jeśli akcje w wyniku kontynuacji bessy na szerokim rynku doświadczą zejście ceny, to przy korekcie, która z aktualnych poziomów sięgnie ok. 30% pozycję tą bym powiększył (czyli przy cenie ok. 19 $ za akcję). 

Dla osób poszukujących brokera do handlu akcjami, w tym również do handlu na pochodnych instrumentach finansowych typu opcje i kontrakty, polecę jeszcze dzisiejszego partnera wpisu: LYNX Broker. Rejestrując się przez poniższy link, broker w ramach współpracy z blogiem, zwróci moim czytelnikom 50 $ prowizji od transakcji:


Na zakończenie dla osób, które chciałyby się dokształcić - drugie wydanie mojej książki powili się kończy i niebawem będzie już dostępne trzecie. Jednak ze względu na znaczący wzrost kosztów produkcji, trzecie wydanie z dużym prawdopodobieństwem będzie droższe. Dlatego osoby, które chciałyby kupić książkę - jeszcze jest okazja do jej zdobycia po niższej cenie i radzę się pośpieszyć, bo może ich już niebawem zabraknąć! Do sklepu z książką przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:


 

2 komentarze:

  1. Hej Danielu,

    czy tradujesz obecnie na amerykanskim rynku? Jeśli tak to bedziesz pokazywał wyniki?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem traderem typu "long only", tzn. że w okresach bessy jestem dużo mniej aktywny - mój styl handlu również opisałem w książce. Oczywiście okres bessy też wykorzystuję na giełdzie, ale moje zaangażowanie jest dużo niższe. Wyniki tradingowe można śledzić na blogu w portfelu "Bycze spółki" - jest to klasyczny portfel tradingowy. Pozostałe publicznie prowadzone przez ze mnie portfele to portfele inwestycyjne, gdzie przecenę wykorzystuję do zakupów długoterminowych, nie do tradingu.

    OdpowiedzUsuń