Translate my BLOG

niedziela, 13 marca 2022

Charter Communications (CHTR)

Charter Communications jest amerykańską firmą telekomunikacyjną i medialną. Jej aktualna kapitalizacja rynkowa wynosi ok. 99 mld. $ i zatrudnia w sumie 93 700 pracowników, czyli jest firmą dużą. Średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat wynosi 12,25% (rocznie), więc w tym ujęciu klasyfikowana może być do spółek rozwiniętych.


Fundamentalnie firma przedstawia się solidnie - pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo gwałtowny wzrost przychodów w 2016 roku, które po tym utrzymują się do dzisiaj na znacznie wyższych poziomach niż przed rokiem 2016. Wynika to z tego, że spółka sfinalizowała tego roku przejęcia Time Warner Cable i Bright House Networks. Te dwie transakcje stworzyły tytana branży z ponad 25 milionami klientów w 41 stanach USA. 
 

Dzięki temu strategicznemu przejęciu spółka awansowała do trzeciej największej stacji telewizyjnej w Stanach Zjednoczonych. Teraz niektórzy powiedzą, że tradycyjne media telewizyjne są na wymarciu - obserwując trendy, widać wyraźnie, że coraz mniej osób wysiaduje przed telewizorami i przenosi się do internetu.
Bez wątpienia firma będzie musiała temu zagrożeniu stawić czoła i robi to poprzez przekształcenie się z tradycyjnego nadawcy mediów do kanału usług online. Na tą chwilę strategia ta przynosi oczekiwane efekty - bo zarówno przychody jak i zysk netto są w trendach wzrostowych i według prognoz trend wzrostowy dalej się ma utrzymać. 
 

Przechodząc do wyceny - zrobię to w oparciu o przychody oraz przepływy pieniężne. Historyczne poziomy wyceny przy pomocy tych narzędzi obrazuje właśnie powyższy wykres - do niego dodałem przerywane linie, które lepiej pokazują aktualną wartość w stosunku do historycznych. Jak widać wycena sięgnęła poziomów z 2018 roku, ale jeśli otoczenie rynkowe w wyniku podwyżki stóp procentowych wymusi spadek wyceny spółek, to można oczekiwać, że bardziej uczciwy poziom wyceny będzie z okresu 2012-2014 i w takim przypadku akcje musiałyby spaść o jeszcze minimum 30%. 
 

Z aktualnej perspektywy tak głęboki spadek wydaje się mało prawdopodobny, gdyż trwająca korekta już należy do najgłębszych z minionych dziesięciu lat (to pokazuje powyższy wykres). Więc z technicznego ujęcia, niecierpliwe osoby, które wierzą, że strategia spółki przyniesie pozytywne rezultaty, mogą pomyśleć o pierwszych transzach zakupowych - to też pod warunkiem założenia, że poziom wyceny utrzyma charakter
z ostatnich 6-7 lat, czyli wyższe w stosunku do lat 2012-2014 poziomów. 

CHTR 11.03.2022 - 558,95 $

Technicznie trend ceny akcji jest w trendzie wzrostowym i aktualna przecena, tylko koryguje przewartościowanie oraz możliwe, że zawraca do poziomów wyceny sprzed ok. 10 lat. Najbliższym poziomem wsparcia jest na tą chwilę cena 550 $ i ją można wykorzystać do tradingu pod obronę tzw. "zmiany biegunów". Więcej danych do spółki na końcu:


Podsumowując Charter Communications jest spółką w "którą" trzeba wierzyć, że dotychczasowy trend wyników się utrzyma. Samo story firmy raczej nie jest na tyle "sexy" aby przyciągnęła większy kapitał, ale jeśli wyniki faktycznie utrzymają wzrostowy trend, to mimo tego akcje mogą być dobrym wyborem do inwestycji długoterminowej. Spekulacyjnie aktualny poziom można wykorzystać do pierwszej transzy, kolejne poziomy zakupu szukałbym przy wycenie firmy z lat 2012-2014, czyli na tą chwilę ok. 30% niżej. 

Na koniec przypomnę jeszcze, że broker LYNX przygotował promocję w której przy otwieraniu rachunku inwestycyjnego do 31 marca 2022 roku i dokonując wpłaty kapitału, można uzyskać do 500 € zwrotu prowizji za transakcje dokonane przez pierwsze trzy miesiące. Bonus ma formę kredytu transakcyjnego i nie dotyczy kosztów poniesionych za handel kontraktami CFD, certyfikatami sprinter oraz turbo. Czyli okazja ta dotyczy rynku akcyjnego. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której można się zarejestrować:
 
 
Osoby zainteresowane analizami do polskich spółek, zapraszam na Portal Analiz. Klikając na poniższy link przejdziesz do strony. Zapraszam również do zapisu na newsletter - zapisując się dostaniesz darmowy fragment mojej książki w prezencie oraz w przyszłości nie pominiesz już żadnej nowej analizy na blogu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz