Translate my BLOG

piątek, 25 marca 2022

Arista Networks (ANET)

Zanim przejdę do głównego tematu wpisu, krótkie przypomnienie, że niedługo kończy się okazja jaką przygotował broker LYNX. Jeszcze można do 31 marca 2022 roku otworzyć rachunek i otrzymać 500 € zwrotu z prowizji za transakcje dokonane przez pierwsze trzy miesiące. Aby skorzystać z okazji wystarczy dokonać wpłaty kapitału. Bonus ma formę kredytu transakcyjnego i nie dotyczy kosztów poniesionych za handel kontraktami CFD, certyfikatami sprinter oraz turbo. Czyli okazja ta dotyczy rynku akcyjnego. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której można się zarejestrować:


Przechodząc do analizy spółki - dzisiaj na celownik trafia Arista Networks. Firma projektuje i sprzedaje wielowarstwowe przełączniki sieciowe, aby dostarczać sieci definiowane programowo dla dużych centrów danych, przetwarzania w chmurze, obliczeń o wysokiej wydajności. Spółka należy do większych przedsiębiorstw, gdyż na wagę rynkową przynosi ponad 41 mld. $ i zatrudnia w sumie 2993 pracowników.


Finansowo firma w długim okresie terminowym rozwija się w odpowiednim kierunku - rosną zarówno przychody jak i zysk netto oraz zysk na akcję. Marża operacyjna jest bardzo stabilna, a jej średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat przekraczał 21% (rocznie). Firma mimo, że wpisuje się w spółki rozwijające, nie uczestniczy w korekcie jaką teraz na tego rodzaju spółkach mamy. Przez to też jej obecna fundamentalna wycena, znajduje się powyżej pięciu letniej średniej:


Mimo tego na długi okres, ewentualna większa korekta może być interesująca do wykorzystania, bo fundamentalnie spełnia kryteria, jakie powinna mieć spółka do inwestycji długoterminowej. Dotyczy to również prognoz, które zakładają kontynuację dotychczasowego trendu:


ANET 25.03.2022 - 139,97 $

Technicznie spółka charakteryzuje się gwałtownymi wybiciami kursu akcji, które powodują, że często dochodzi do dużych luk cenowych (w obydwie strony). Dlatego przy aktywnym handlowaniu, trzeba pamiętać o tym, że ewentualne pozostawione zlecenia "po każdej cenie" zrealizowane mogą być po znacznie mniej korzystniej cenie. Zmienność potrafi więc być wysoka i dlatego w ujęciu długoterminowym, spółka interesująca przede wszystkim dla inwestorów, którzy potrafią tą zmienność obsłużyć (przy długoterminowym inwestowaniu - zignorować). Aktualnie najbliższe wsparcie dla kursu akcji, tworzy poprzedni wierzchołek cenowy w okolicach 110 $ za akcję. Oporem z kolei pozostaje dotychczasowy historyczny szczyt, czyli cena ok. 150 $.


Na konice zainteresowanym dokształceniem się, aby dobrze móc wykorzystać przecenę na rynku, polecę książkę "Giełda, inwestycje, trading" w której dokładniej opisałem na co przy analizie firmy zwracam uwagę, jakie kryteria powinna spełniać każda długoterminowa inwestycja, jak znaleźć potencjalnie obiecujące spółki do inwestycji i wiele więcej. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie ją można zamówić:

4 komentarze:

 1. Hejo Danielu, czy krzywa rentowności będzie powodować jakieś ruchy w portfelu długoterminowym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na bieżąco będę dostosowywał portfel do zmieniających warunków. Sam skład jednak pozostaje bez zmian. Dostosowywanie polegać będzie na kolejnych zakupach uwzględniających zmiany w otoczeniu rynkowym - w zdecydowanej większości będzie to powiększanie pozycji na spółkach, które już są w portfelu (np. spółki defensywne) :)

   Usuń
  2. A planujesz dokup czegoś z kategorii surowców? Etf/akcje konkretnej spółki? Wiem, że są cykliczne ale...pytanie ile taki cykl potrwa heheh.

   Usuń
  3. Na tą chwilę nic w kategorii surowców nie planuję kupować :)

   Usuń