Translate my BLOG

czwartek, 17 marca 2022

The Descartes Systems Group (DSGX)

Trwa przecena na rynkach, więc dzisiaj przedstawię następną spółkę, która w wycenie sięgnęła (być może) interesujący już poziom. Oczywiście skupię się też (jak zwykle na blogu) na firmie, która wykazać się może bardzo dobrym bilansem, tzn. że jej wyniki finansowe są w długoterminowym trendzie wzrostowym, tak aby spełniała ona podstawowe kryterium na jakim długoterminowy inwestor powinien się skupić - rosnące przychody i rosnące zyski netto. 


Dopiero kiedy spółka dla akcjonariusza generuje wartość, dopiero wtedy może ona przynieść pozytywną stopę zwrotu. Firma, która to kryterium spełnia to The Descartes Systems Group. Jest to kanadyjska międzynarodowa firma technologiczna specjalizująca się w oprogramowaniu logistycznym, oprogramowaniu do zarządzania łańcuchem dostaw oraz usługach chmurowych dla firm logistycznych. Na wagę rynkową przynosi niecałe 6,5 mld. $ kapitalizacji i zatrudnia w sumie 1581 pracowników. Jej średnioroczny wzrost przychodów z ostatnich pięciu lat wynosił niecałe 16% (rocznie). 


Średnie odchylenie od tempa wzrostu przychodów jest bardzo niskie i to oznacza, że w rok w rok rośnie w stałym tempie, a to znacząco ułatwia prognozowanie. Firma działa głównie na rynku amerykańskim, który odpowiedzialny jest za 57% przychodów, na drugim miejscu stoi Europa z Afryką, które stanowią razem 30,4% udziału w przychodach, na trzecim mamy rynek domowy, czyli Kanada z 8,5% udziałem w przychodach i na końcu Asia z 4,1% udziałem w przychodach. Przechodząc do wyceny - ona w oparciu o zyski sięgnęła poziomy pandemicznego dołka:


Patrząc jednak dalej w przeszłość zauważyć można, że dawniej wycena była jeszcze niższa, co w pewnym stopniu oczywiście związane jest też z deflacyjnym cyklem stóp procentowych. Kiedy te stopy procentowe wzrosną (na wczorajszym posiedzeniu mieliśmy pierwszą podwyżkę), to wtedy też ogólna wycena akcji spadnie (więcej na ten temat mówiliśmy w tym filmie: "Czy wzrost inflacji oraz rentowność obligacji wywołają bessę?" - do filmu przejdziesz klikając na jego tytuł). Oznacza to, że mimo iż wycena akcji spadła do najniższych poziomów od ok. dwóch lat, to mimo tego można spodziewać się dalszego obsunięcia - to jeśli wycena ta faktycznie na dłużej skorygowana zostanie do mniejszych wartości. Przy wycenie w oparciu o przychody mamy z kolei rosnący trend wyceny - w tym przypadku jednak trzeba pamiętać, że ta metoda wyceny głównie przydaje się przy spółkach rozwijających się i analizując ją tą metodą, trzeba pamiętać o tym, aby uwzględnić marżę. Jeśli wycena w oparciu o przychody rośnie i to przy jednoczesnym wzroście marży, to nie ma powodów do obawy przed możliwym wejściem w rejony przewartościowania. Gorzej by było, gdyby marża przy rosnącej wycenie spadała. Jednak w naszym przypadku tak nie jest, więc można ustosunkować się do średniego tempa wzrostu wyceny - wycena ta w takim ujęciu wskazuje delikatne przewartościowanie. 

DSGX 17.03.2022 - 74,13 $

Przechodząc do wykresu - cena akcji rośnie jak po sznurku, co w dużym stopniu zawdzięczać można bardzo stabilnemu wzrostowi wyników finansowych. Aktualna korekta do najniższego poziomu, sięgnęła ok. 28%, przy tym wycena w oparciu o zyski była ta sama jak podczas pandemicznego dołka, a od tamtego czasu kurs akcji zyskał ok. 200%. Najbliższym poziomem wsparcia jest obecnie cena 65 $, kolejne wsparcie znajdziemy ok. 10% niżej przy cenie 57 $ za akcję.Więcej danych wraz z wynikami finansowymi z minionej dekady jak zwykle na końcu:


Na koniec przypomnę jeszcze, że broker LYNX przygotował promocję w której przy otwieraniu rachunku inwestycyjnego do 31 marca 2022 roku i dokonując wpłaty kapitału, można uzyskać do 500 € zwrotu prowizji za transakcje dokonane przez pierwsze trzy miesiące. Bonus ma formę kredytu transakcyjnego i nie dotyczy kosztów poniesionych za handel kontraktami CFD, certyfikatami sprinter oraz turbo. Czyli okazja ta dotyczy rynku akcyjnego. Klikając na poniższy baner przejdziesz do strony w której można się zarejestrować:

 
Osoby zainteresowane analizami do polskich spółek, zapraszam na Portal Analiz. Klikając na poniższy link przejdziesz do strony. Zapraszam również do zapisu na newsletter - zapisując się dostaniesz darmowy fragment mojej książki w prezencie oraz w przyszłości nie pominiesz już żadnej nowej analizy na blogu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz