Translate my BLOG

piątek, 4 grudnia 2020

Verisk Analytics (VRSK)

Od marca kurs wzrósł o blisko 70%, a wycena fundamentalna w oparciu o przychód bez zmian
04.12.2020

Szukałem spółek, które od marcowego krachu w kursie akcji wzrosły o min. 50% i jednocześnie w swojej wycenie fundamentalnej nie stały się droższe. Pierwszą spółką, która te kryteria spełnia to Verisk Analytics, firma zajmująca się analizą danych i oceną ryzyka w sektorze finansowym oraz ubezpieczeniowym. Data założenia sięga 1971 rok i wraz z publiczną ofertą na giełdzie w 2009 roku została przekształcona w holding, w której podczas IPO jedyną spółką, która nie sprzedała swoich udziałów na debiucie była Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Obecna kapitalizacja rynkowa VRSK wynosi ok. 31 mld. $ i zatrudniają w sumie 9060 pracowników. 


Wyniki finansowe spółki wyglądają bardzo dobrze - obroty oraz zysk netto utrzymują trend wzrostowy. Dodatkowo dochodzi dywidenda, która od jednego roku wypłacana jest akcjonariuszom - przeznaczają na nią ok. 26% wypracowanych zysków i przy obecnym kursie wynosi ona 0,56%. Oznacza to, że do kolejnych podwyżek wypłaty dywidendy jest jeszcze dużo miejsca i jako, że dopiero od niedawna się nią dzieli, akcjonariusz ma możliwość uczestniczenia w podziale przychodami niemal od samego początku (spółka zapowiedziała, że dywidenda ta będzie co roku podwyższana).

Spółkę ze względu na stabilne wyniki oraz umiarkowany przyrost obrotów, który w minionych 10 latach wzrastał średnio o 9,76% rocznie (z roku na rok), kategoryzuję do akcji typu value. Kurs akcji od debiutu (który miał miejsce w okolicach dołka rynkowej bessy z 2009 roku) wzrósł do dzisiaj o niecałe 800%, co w ujęciu dziesięcioletnim stanowi 19,78% przyrostu ceny w skali roku. Mówiąc inaczej - trend wzrostowy sugeruje dobrą przyszłość, które również potwierdzają oczekiwania analityków co do wyników finansowych:
 


Przechodząc do wykresu: trend kursu stabilnie wspina się do góry i największa dotychczasowa korekta wystąpiła podczas marcowego krachu, gdzie spadek przekroczył 32% (zbliżone obsunięcie do rynkowej przeceny):

VRSK 03.12.2020 - 194,41 $


Poprzednie cofnięcia ledwo sięgały 20%, co czyni firmę przyjemną do inwestycji długoterminowej - podczas przyszłej bessy, możliwe więc są spadki zbliżone do rynkowych, a w trakcie hossy kurs wyraźnie wyprzedza indeks. Więcej informacji do firmy tradycyjnie zamieszczam na końcu artykułu wraz z osiągniętymi wynikami finansowymi z minionej dekady:


Dla zainteresowanych osób w zdobyciu szerszej wiedzy na temat inwestowania oraz tradowania wskażę swoją książkę. Zawarłem w niej najważniejsze informacje, które przy handlowaniu na giełdzie umożliwiają mi stałe pokonywanie benchmarków. Klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu, gdzie książka jest dostępna:


1 komentarz:

  1. Najlepsze, że lockdown w ogóle nie wpłynął na wyniki finansowe spółki :) Dobry typ! Akcje lądują na moją listę obserwowanych, dzięki! :-)

    OdpowiedzUsuń