Translate my BLOG

niedziela, 6 grudnia 2020

CoStar Group (CSGP)


CoStar Group jest dostawcą usług informacyjnych, marketingowych i analitycznych dla branży nieruchomości komercyjnych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Hiszpanii, Francji i Niemczech. Firma założona została w 1987 roku i zatrudnia dzisiaj 4337 pracowników, przynosząc na wagę rynkową ponad 34 mld. $ kapitalizacji. Spółka ze względu na stabilny trend wzrostowy interesująca zarówno dla trend-followerów jak i inwestorów długoterminowych. Kurs akcji w ujęciu dziesięcioletnim wzrastał w skali roku średnio o ponad 31%, co stanowi ponad 1500% zwrotu z inwestycji. Trend ten oczywiście potwierdzony wynikami finansowymi, w których obrót w 10 letnim ujęciu wzrastał średnio o 20,91% (z roku na rok) i to przy jednoczesnym wzroście marży operacyjnej. Prognozy do spółki również wyglądają obiecująco - według analityków zysk netto po ciężkim 2020 roku ponownie będzie wzrastać:


Sam charakter trendu akcji umiarkowanie zmienny - w ciągu dziesięciu lat cena od swoich historycznych szczytów oddaliła się cztery razy, najwięcej w 2014 roku, kiedy kurs skorygował bardzo wysoką wycenę spółki:

CSGP 04.12.2020 - 891,70 $

Obecna wycena również na ponadprzeciętnie wysokim poziomie, co oznacza, że ryzyko do ponownego cofnięcia ceny akcji jest teraz wyższe. Jednak wraz z pojawieniem się tej korekty, od strony fundamentalnej nie widzę powodów, dlaczego by z niej nie skorzystać - wyniki finansowe stabilnie pną się do góry. Pozostaje jednak ryzyko spadkowe wynikające z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie spółka czerpie swój największy dochód:


Stany Zjednoczone stanowią ponad 97% całkowitych przychodów spółki. Porównanie wyników z 2018 do 2019 roku wypada bardzo pozytywnie, jednak porównanie 2019 do 2020 roku wypadnie już troszeczkę gorzej, co "podziękować" można częściowym zamknięciem gospodarki podczas pandemii koronawirusa. Efekt ten należy jednak kategoryzować do "jednorazowych zdarzeń", co również odzwierciedla kurs akcji - po marcowym krachu, cena akcji ponownie notuje w okolicach historycznych szczytów. Więcej informacji do spółki, tj. pozostałe wskaźniki finansowe wraz wynikami z minionej dekady na końcu artykułu:


Wielokrotnie spotkałem się z opiniami w której amerykański rynek nieruchomościowy określany jest bańką spekulacyjną. Przyznam, że wycena w stosunku do innych regionów świata jest wyższa, jednak w moim odczuciu z bańką do czynienia nie mamy. W tym miejscu polecę książkę "Niezwykłe złudzenia i szaleństwa tłumów", która jako lektura na jeden weekend, świetnie opisuje największe bańki ostatnich kilkuset lat - klikając na poniższe zdjęcie, przejdziesz do sklepu, gdzie książkę tą można zamówić:


Spółka z dzisiejszego wpisu dostępna jest tylko u brokera, który oferuje dostęp do rynków zagranicznych. Polecić w tej kwestii mogę LYNX Broker - broker, z którym mam  współpracę i który przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy), nowym klientom zwróci 50 $ prowizji od transakcji:


UWAGA: w wyniku brexitu trwa migracja rachunków do Interactive Brokers, co może spowodować opóźnienia w realizacji zakładania konta. Więcej na ten temat doczytać można pod tym linkiem: Informacje o procesie przenoszenia rachunku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz