Translate my BLOG

sobota, 26 grudnia 2020

Cerence (CRNC)

Czy ta spółka będzie gwiazdą nowej dekady?
26.12.2020

Na początku listopada przedstawiłem spółkę, którą uważam za bardzo interesującym kandydatem do zwielokrotnienia swojej inwestycji: Fiverr International. Dzisiaj przedstawię kolejnego kandydata, który możliwie przyniesie swoim inwestorom kilkaset, może nawet kilka tysięcy procent zysku: Cerence.

Zanim jednak przełączysz na swój rachunek brokerski i w euforii kupisz spółkę w której obiecujesz sobie bardzo wysokie zyski, chciałbym ostudzić Twoje emocje i podkreślić, że tego rodzaju inwestycję spostrzegać należy jako wysoko spekulacyjną z dużymi szansami ale również i z podwyższonym ryzykiem - myślę, że korekty przekraczające 50% są tu zaprogramowane (niemalże pewne) i należy to mieć na uwadze.

Przechodząc do analizy nowej spółki: Cerence jest wiodącym na świecie dostawcą asystentów samochodowych, który tworzy inteligentne systemy użytkowania pojazdów. Firma współpracuje z różnymi markami samochodowymi dostarczając im oprogramowanie do sterowania głosowego, nawigacji, komunikacji oraz mediów. Oprócz poleceń głosowych, Cerence opracowała systemy w których użytkownik pojazdu steruje mediami za pomocą gestów (np. podgłośnienie radia). Dodatkowo wykorzystanie sztucznej inteligencji w połączeniu z przetwarzaniem danych w chmurze ułatwić ma wdrożenie nowych systemów informatycznych, które przyczynić się mają do zwiększenia jakości i wygody korzystania z samochodu przyszłości.

Skomputeryzowanie samochodów zdaje się być trendem, który dopiero zaczyna się rozwijać. Według szacunków, sektor ten do 2025 roku, będzie rósł o średnio 45% rocznie i jako, że firma ta jest liderem rynku (według własnych danych ok. 50% wszystkich nowo wyprodukowanych samochodów posiada technologię jaką dostarczył Cerence), spółka może mieć przed sobą jeszcze bardzo dobrą przyszłość


Przychody firmy pochodzą od dwóch źródeł: są to z jednej strony usługi związane z przetwarzaniem danych w chmurze i z drugiej sprzedawane licencje do oprogramowania jakie dostarczają. Podział geograficzny podzielony z kolei jest na kraje w których znajdują się najwięksi producenci samochodów: 


Spadek w 2020 roku wyników (w stosunku do 2019) powiązany jest oczywiście z kryzysem pandemicznym w którym produkcja nowych samochodów spadła. Jednak uważam, że jest to efekt "jednorazowy" i firma w następnych latach ponownie z bardzo dużym prawdopodobieństwem zacznie wykazywać wzrosty. 
 

Sama "jakość" osiąganych wyników finansowych wygląda przyzwoicie (niska liczba punktów (6/15) wynika z braku danych do wyliczeń - firma od zaledwie jednego roku notowana jest na giełdzie, a uwzględniane są osiągnięcia w ujęciu kilkuletnim). Jednak mimo działania w silnie rozwijającym się segmencie, przyszyły wzrost powiązany będzie z produkcją nowych samochodów i większy wzrost wyników (w stosunku do liczby wyprodukowanych samochodów) przychodzić będzie wraz z wprowadzaniem na rynek nowych produktów (obecnie trwa praca nad projektami, które noszą nazwy: cabin monitoring, voive clone, data brokerage/monetization i car-life). W ujęciu trzyletnim średnioroczny wzrost obrotów wyniósł 15%, co na spółkę, która miałby w krótkim czasie (parę lat) wzrosnąć kilkukrotnie nie jest wysoką wartością, jednak uwzględnia ona kryzys pandemiczny, który jak pisałem już wyżej zaliczać należy do efektu "jednorazowego". 

Przechodząc do punktów, które mogą zagrozić firmie: obecnie ok. 50% procentowy udział w sektorze daje spółce pozycję lidera, jednak sektor ten jest jeszcze młody i wraz z jego dalszym rozwojem mogą pojawić się konkurenci - najwięksi to moim zdaniem Apple i Alphabet (Google), którzy ze względu na ich samą wielkość rynkową byliby w stanie szybko zdobyć dużą część sektora dla siebie. Kolejnym punktem zagrożenia może być wrogie przejęcie - ogólnie punkt ten jest pozytywny, jednak w przypadku inwestycji pod scenariusz na wzrost kursu o kilkaset procent, przejęcie to może ograniczyć przyszłe zyski. Na końcu obecna sytuacja na wykresie:

CRNC 24.12.2020 - 108,11 $

Główny trend spółki jest wzrostowy, ale trend ten jest jeszcze bardzo młody. Obecna kapitalizacja rynkowa na poziomie ok. 4 mld. $ wskazuje, że potencjał do dalszych wzrostów może jeszcze być bardzo duży (mała spółka ma łatwiej z zdobywaniem większej części sektora i może rosnąć szybciej niż sektor w którym działa). Najbliższe wsparcia tworzą poziomy ostatnich punktów zwrotnych, tj. 95 $, 81 $, ok. 60 $ i 45 $. Więcej informacji do firmy poniżej:


Reasumując: Cerence jest spółką z dużym potencjałem ale i zarazem z podwyższonym ryzykiem. Dlatego uważam, że interesująca jest tylko dla osób, które już mają dostatecznie zdywersyfikowany portfel inwestycyjny. Krótkookresowy obraz z kolei wykorzystać można do czasu trwania trendu - orientując się po poprzednich poziomach zwrotnych można dobrze pozycją zarządzać. 
 
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na amerykańskich spółkach to polecić mogę LYNX Broker. Broker z którym mam współpracę i który moim czytelnikom przy powoływaniu się na mój blog (pamietnikgieldowy) zwróci Tobie 50 $ prowizji od transakcji.


Więcej na temat tego w jaki sposób wyszukuję spółki opisałem w książce "Giełda, inwestycje, trading" - klikając na poniższe zdjęcie przejdziesz do sklepu. Jeśli w przyszłości chcesz pozostać na bieżąco to zachęcam również do zapisu na newsletter, który po ok. jednomiesięcznej przerwie już wkrótce zostanie wznowiony (problemy techniczne).


7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspominasz, że jednym ze sposób szukania takich dobrych spółek jest szukanie trendowych którą rosną w długim okresie. Myślałeś albo używasz bardziej "quantowych" podejść do tego, jak na przykład użycie Hurst Exponent do wyodrębnienia spółek które są bardziej trendowe od innych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami korzystam z średniego odchylenia od średniej EMA :)

   Usuń
 4. Czy spolki wykazujace wysoki parametr Weighted Alpha (300-500) maja tendencje szybkiej zmiany tego parametru?

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznaję, że prowadzenie własnego biznesu to rozwój na co dzień, bo wiele rzeczy można się uczyć na co dzień, ale też ogrom zainteresowania, zaangażowania, no i oczywiście też zmartwień. W trudnych chwilach warto korzystać z doradztwa profesjonalistów, ponieważ pomaga to w rozwiązywaniu wielu problemów. Zerknijcie sobie może na stronę Pla.partners , aby poznać świetnych doradców. Myślę, że dzięki nim sprawy biznesowe zostaną rozwiązane szybko, sprawnie i przede wszystkim dobrze. Koniecznie korzystajcie!

  OdpowiedzUsuń