Translate my BLOG

środa, 9 grudnia 2020

Equinix (EQIX)

Dla osób, które nadal szukają prezentu świątecznego - na kilka dni obniżyłem cenę i moją książkę "Giełda, inwestycje, trading" zamówić można teraz 15% taniej. Do sklepu z promocją przejdziesz klikając na poniższe zdjęcie:

Przechodząc do dzisiejszego tematu wpisu, przedstawię kolejny REIT, który działa w sektorze technologicznym - Equinix. Firma specjalizuje się w połączenia internetowych i centrach danych. Jest liderem na rynku kolokacyjnych centrów danych, posiadając 210 centrów danych w 25 krajach na pięciu kontynentach. Powstała w 1998 roku, zatrudnia 8378 pracowników i na wagę rynkową przynosi ponad 60 mld. $, co czyni ją największą tego rodzaju firmą na świecie. Jako REIT interesująca dla osób szukających stały pasywny przypływ pieniężny z tytułu dywidendy, przy EQIX dane te przedstawiają się następująco:


 
Obecna stopa dywidendy przekracza 1,5%, co z historycznego ujęcia jest poniżej średniej (ona w ujęciu pięcioletnim wynosi ok. 2%). Oznacza to, że pod tym względem obecna cena akcji jest troszkę zawyżona. W ujęciu długoterminowym do czynienia mamy z spółką silnie rozwijającą się - średnioroczny wzrost obrotów z ostatnich 10 lat przekracza 20% (z roku na rok), a w ostatnich trzech latach tempo to wyraźnie spadło (do ok. 8,1% wzrostu), co ale według prognoz analityków jest tylko efektem jednorazowym:

Długoterminowy trend wzrostowy wyniki finansowe pozostają w trendzie wzrostowym, co również potwierdza kurs akcji, który w ostatnich 10 latach wzrastał średnio o ponad 23%. Więcej informacji dotyczących "jakości" osiąganych wyników poniżej:


W ostatnich dwóch miesiącach cena kursu akcji spada, co jest efektem korekty, która oczyszcza cenę z ponadprzeciętnie wysokiej wyceny. Poprzednie korekty przekraczały 30%, co przy obecnej która nie sięgnęła jeszcze 20% oznacza, że można oczekiwać dalszego spadku. Długoterminowo spadki te uważam, za interesującą okazję do inwestycji - główny trend wzrostowy pozostaje aktualny:

EQIX 08.12.2020 - 697,46 $

W przypadku wystąpienia dłużej utrzymującej się korekty na szerokim rynku (bessy), założyć trzeba, że Equinix doświadczy większego cofnięcia od średnio-rynkowej - dotychczas okresy te charakteryzowały się większymi spadkami na spółce. Oznacza to, że firmę kategoryzuję do spółek bardziej agresywnych, z podwyższonym ryzykiem. Więcej danych do firmy wraz z wynikami finansowymi z minionej dekady, tradycyjnie na końcu artykułu:

Na zakończenie dla zainteresowanych darmową wiedzą, polecę e-book, który przygotował LYNX Broker. Klikając na poniższy baner, przejdziesz do strony, gdzie e-book ten za darmo jest do pobrania:

Przypomnę również o mojej współpracy z LYNX Broker w której czytelnicy bloga przy zakładaniu konta otrzymają 50 $ zwrotu z prowizji od transakcji. Aby uzyskać ten zwrot wystarczy powołać się na mój blog (pamietnikgieldowy). Link do rejestracji poniżej:

Załóż rachunek w LYNX Broker i odbierz 50 $ ->

UWAGA: w wyniku brexitu trwa migracja rachunków do Interactive Brokers, co może spowodować opóźnienia w realizacji zakładania konta. Więcej na ten temat doczytać można pod tym linkiem: Informacje o procesie przenoszenia rachunku.

4 komentarze:

 1. Kupiłem akurat bez tej promocji :( ale wtopiłem :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się promocje tak sterować, gdzie przed jej rozpoczęciem mało osób zakupiło książkę, żeby dla każdego było jak najbardziej po równo, ale niestety idealnie tego nie idzie dopasować :/

   Usuń
 2. Jak nazywa się to narzędzie z którego Pan korzysta w języku niemieckim która dokonuje oceny atrakcyjności spółki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Traderfox - w zakładce "przydatne strony" jest link :)

   Usuń