Translate my BLOG

czwartek, 17 grudnia 2020

Hannon Armstrong Sustainable Infrastructure Capital (HASI)

 
Hannon Armstrong Sustainable Infrastructure Capital jest REIT'em, który zapewnia kapitał i usługi projektom związanym z infrastrukturą na rynku odnawialnych źródeł energii. Projekty obejmują między innymi efektywność energetyczną, które zmniejszają zużycie energii lub koszty obiektu (budynku). Kapitalizacja funduszu inwestycyjnego wynosi ok. 4,35 mld. $, zatrudniają 60 pracowników i zyskami dzielą się w formie dywidendy, która przy obecnym kursie wynosi ok. 2,3%. Notowana na giełdzie od 2013 roku przyniosła ona swoim udziałowcom blisko 24% zysku w skali roku, oznacza to, że uzyskana stopa zwrotu w ostatnich ok. ośmiu latach wynosi niecałe 700%. 


"Jakość" bilansu wygląda przyzwoicie, jednak zmienność kursu akcji może troszeczkę odstraszać - w trakcie marcowego krachu spadek sięgnął ponad 60%. Późniejsze odrobienie tej przeceny nastąpiło jednak dosyć szybko - od tamtego dołka kurs wzrósł o blisko 300%. Sama wycena znajduje się obecnie na ponadprzeciętnie wysokim poziomie, co oznacza, że ryzyko do większej korekty oceniam teraz na większe. Mimo tego wyniki spółki w ostatnich pięciu latach skokowo wzrastały, co dobrze można sprawdzić na historycznym wskaźniku ceny do zysków:


Oznacza to, że pod tym względem wycena ta mimo silnie rosnącego kursu akcji spada. Zysk netto w 2015 roku wynosił 8 mln. $, w 2017 roku już 31 mln. $, natomiast w 2019 ponad 81,5 mln. $! Więcej danych wraz z prognozami analityków poniżej:


Przechodząc do wykresu - pod względem technicznym trend w ostatnich niecałych dziesięciu miesiącach jest wyraźnie wzrostowy i w ujęciu tradingowym powinno się teraz rozgrywać dalszy wzrost kursu akcji:

HASI 16.12.2020 - 59,61 $

Zlecenie obronne warto przesuwać przy tym wraz z kontynuacją tego trendu - orientować można się po poprzednich punktach zwrotnych, które znajdują się w okolicach 52, 46 i 43 $. Licząc więc od obecnych poziomów, maksymalne ryzyko przy wychodzeniu poniżej 43 $ wyniesie lekko ponad 25%. Bardziej wąskie zlecenia (niż te najbliższe do 52 $) uważam za ryzykowne - zmienność może spowodować, że trend opuścimy zbyt wcześnie. Pozostałe informacje do spółki tradycyjnie na końcu artykułu:


Reasumując: Hannon Armstrong uważam za interesujący REIT dla osób, które są gotowe zaakceptować większą zmienność kursu akcji. Fundamentalnie rozwija się ona w dobrym kierunku - rosną zarówno obroty jak i zysk netto, negatywnymi punktami są z kolei wysoka wycena oraz rosnąca liczba akcji, która co roku rozwadnia udziały akcjonariusza (liczba akcji z 16 mln. w 2013 roku wzrosła do 65 mln. w 2019). 

Na zakończenie odpowiem na pytania, które teraz do mnie regularnie napływają: czy zamawiając jeszcze książkę dojdzie ona do świąt? Książki wysyłane są codziennie Pocztą Polską, zazwyczaj po dwóch-trzech dniach dochodzi do celu, więc zamówienia z tego tygodnia teoretycznie powinny do świąt dotrzeć. Zamówienia realizowane są po zaksięgowaniu wpłaty, przy płatności przelewem trwa to jeden dzień dłużej, dlatego proponuję płatność blikiem - pieniądze wtedy są niemal od razu widoczne na koncie i zamówienie od razu realizowane. Książkę zamówić można klikając na poniższe zdjęcie:2 komentarze:

  1. Czy dobrze myślę, że inwestycja w ten REIT w przypadku polskiego konta maklerskiego będzie obarczona 30 % podatkiem od dywidend pobieranym już na starcie przy wypłacie przez Reit ? Trochę dużo jak na inwestycje w podmiot płacący dywidendy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak kupisz np. w Exante i uzupełnisz wniosek W-8BEN to zapłacisz 15%+4% dopłaty do US - na blogu był wpis na ten temat ;)

      Usuń