Translate my BLOG

niedziela, 13 grudnia 2020

Amgen (AMGN)

 Inwestowanie w klasyki
13.12.2020

Dawno nie dodawałem na bloga analizy spółek, które wśród inwestorów długoterminowych uznawane są za klasyków więc nadrobię to dzisiejszym wpisem - Amgen. Firma jest biofarmaceutycznym przedsiębiorstwem z USA, jej obecna kapitalizacja rynkowa przekracza 132 mld. $ i zatrudnia w sumie 23 400 pracowników. Spółka powstała w 1980 roku i ma bardzo bogatą w wydarzenia historię, ale nie będę ją przytaczał tylko skupię się na jej przyszłym potencjale w oparciu o wyniki finansowe.

Amgen jest klasycznym przedstawicielem spółek typu value - działa w rozwiniętym sektorze, ma wysoką kapitalizację, rośnie w umiarkowanym tempie, fundamentalnie rynek nie próbuje wyceniać kolejne kilkadziesiąt lat, tzn. że nie jest tak droga i płaci przyzwoitą dywidendę, która przy obecnym kursie wynosi 2,81%. Średnioroczna podwyżka wypłaty dywidendy z ostatnich 5 lat wynosi 18,7%, ale tempo tych podwyżek wyraźnie zwalnia. Sama wycena jak wspomniałem utrzymuje się na w miarę stabilnym poziomie i w cale nie jest ona tak wysoka.


Niższa wycena wynika głównie z niższego tempa rozwoju firmy - same obroty w ostatnich 10 latach rosły średnio z roku na rok o 4,8% (poniżej średniej rynkowej), plusem z kolei jest wysoka marża netto, która przekracza 25,8% (powyżej średniej rynkowej). Więcej odnośnie informacji dotyczącej "jakości" bilansu poniżej:


Średnioroczna stopa zwrotu kursu akcji z ostatnich 10 lat wyniosła 14,9% i jeśli dotychczasowa średnia wycena spółki się utrzyma i tempo wzrostów wyników finansowych również nie straci znacząco na dynamice, oczekiwać można, że w następnej dekadzie akcje w skali roku wzrastać będą średnio o ok. 13%. Przechodząc dalej do wykresu spółki - akcje są dosyć zmienne i regularne 15% korekty można próbować wykorzystywać celem przyłączenia do głównego trendu wzrostowego, który od początku lat 80 XX wieku jest wzrostowy:

AMGN 11.12.2020 - 227,40 $

Najbliższe wsparcie dla kursu tworzy poprzedni dołek korekty, który wypadł podczas "koronawirusowego" krachu przy cenie ok. 180 $. Po drugiej stronie najbliższy opór również znajdziemy przy poprzednim poziomie zwrotnym - najwyższym dotychczasowym poziomie przy cenie ok. 260 $ za akcję. W długim ujęciu uważam, że każde większe cofnięcie można próbować wykorzystywać do zakupów. Więcej informacji do firmy tradycyjnie na końcu analizy:


Na zakończenie krótka informacja, że świąteczna promocja w której moją książkę zamówić można 15% taniej już niedługo się kończy. Jeśli więc jeszcze szukasz prezentu pod choinkę to gorąco polecam moją pracę - do sklepu przejdziesz klikając na poniższy obrazek:


2 komentarze:

 1. Witam
  Jakie ma Pan zdanie na temat firmy farmaceutycznej VRTX Vertex Pharmaceuticals

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Całkiem dobra spółka, kurs potrafi być zmienny ale umożliwia to wejście po niższych cenach. Firma jest na mojej liście do przedstawienia na blogu :)

   Usuń